antika mobilya bakimi nasil

Biz konfor içinde yasamak ve antika mobilya Koruma en siki ilkeleri uygulayamazsiniz. Biz ve, alinmamasi durumunda, organik imha ve mobilya Yapilabilecek bazi inorganik maddeler acele edecek zararli unsurlarin bilgili olmalidir olabilir. Çevresel kosullar ve Biyolojik Kosullari: bozulma dogal nedenlerle genel olarak iki gruba ayrilabilir. Insan müdahalesi: Bu üçüncü bir grup ilave edilmelidir.

çevresel kosullar

Nem% 30 RH altinda “çok düsük” için% 70 bir Bagil Nem (RH) de “Çok Yüksek” arasinda degisir. Çünkü birlikte bir mobilya parçasi yapmak her degisiklik tüm ahsap üyeleri ile mümkün dalgalanmalari en aza indirmek için önemlidir, bagimsiz olarak hareket edecektir. Ahsap genisligi ve kalinligi (tahil arasinda) genisler ama uzunlugu önemli bir ayari (tahil birlikte) yapar. Hizli günlük degisiklikler bu özellikle merkezi isitma ortaya çikisindan bu yana, mevsimsel olusturulan daha endise çok azdir.

Müzesi ve mobilya büyük koleksiyonlarindan diger sahipleri daha da RH korumak için, nem kontrolü makineleri yardimiyla, çalisiyoruz. Özel sektörde insanlar da “profesyonel” taklit çalisin, ama gereken yalnizca kendi antika garanti kalitesi gider ve bakim sorun bu nemlendiriciler ve nem gidericiler talebi. “Nem fitiller” onlara asili yapilan radyatör ve amaci üzerinde bol dökümlü asiri kuruluk islak bez dönemlerde, fark bir nebze yapabilir. Bu sadece gerektiginde arka sicakligini düsürmek ve yerel isi kullanmak daha etkili olacaktir.

Soguk disinda + Sicak Iç eklem açma-up neden ahsap Küçülen = Kuru Kosullar, çözgü, bölme ve çatlama ve yirtik kaplamalar.

Sicak disinda + Soguk veya Sicak Iç Çözgü ve Sikistirma gerilmeler neden ahsap genisletilmesi = Nemli kosullar – ek büzülme için, zamaninda yapar, ahsap, hücre yapisi iç zarar.

Sicak ve nemli ortamda kimyasal etki hizlandirir. Bu deri (özellikle on dokuzuncu ve yirminci yüzyil) gibi kimyasal dengesiz hale malzemeleri, kagit ve tekstil risk altindadir. Nemli bir ortam toz kapli metaller ciddi zarar neden olur. Mermer çok benzer kosullarda tozdan lekeli hale gelebilir. Bronz baglar nemli sicak bir asit ortamda bronz hastaligi, yüzeyi üzerinde yesil / mavi bakir, görünümünü duyarlidir.

Boyali ve dogal ahsap ve tekstil hem de renkleri en çok zarar veren olan isigin dalga boyu – özellikle tüm isik ve gün isigi, Ultraviyole isik içerir. Dogrudan günes isigi ayni zamanda düsen nesnelerin parçalari isinir. Bu sicak, kuru mikro yüzey kaplamalari, kaplama ve temel yapistirici zarar ortaya çikmaktadir. Fildisi beyazlik gölgeli gün isigi tarafindan gelistirilmis olabilir süre gün isigina Oriental Lak maruz kalma, en az düzeyde tutulmalidir.

biyolojik sartlar

Ortak mobilya böcegi (Anobium punctatum), belki de baska bir faktör daha güvenli olmayan mobilya islemek için daha sorumlu, ya da olmustur. Neyse ki bugün, zararlinin yok edilmesi oldukça basittir. Su anda kullanilan üç sistem vardir:

*, Firçali püskürtme ve / veya sivi böcek enjekte
* Dogrudan bir zehir olarak ya da oksijen disinda bir araç olarak ya da bir gaz olarak nesnenin Zarflama.
* Daha yakin zamanda atesli bir nem kontrollü bir ortamda mükemmel sonuçlar kullanilmistir.
* Bazen mobilya tahtakurdu böcegi (Xestobium rufovillosum) tarafindan istila olmustur. Böcek eve ayarlayabilirsiniz önce, sirayla ahsap sindirilebilir yapan bir mantar üremesi, destekler nemli ahsap ihtiyaci var.

Binalarda rutubeti uzun süreli nedenleri mantar büyüme baslangici izin verir. Bu kosullar içlerinde mobilya genisletmek için izin verilir, bu da mantar saldirisina duyarli olacaktir. Bu durumda mantar, boyama neden olabilir ve ayni zamanda yapistiricilar zayiflatacaktir. Ince beyazimsi “büyüme” bazen nemli kosullarda süpheli olmayabilir nerede ya da mobilya bulunur. Bu mantar hafif bir türü olabilir ama kristallesme çesit olmasi daha olasidir olabilir. Her iki durumda da mevduat firça olabilir ve kuru bir bezle sildi.

insan müdahalesi

Bir süre boyunca Olaylar mobilya her parça için benzersiz bir kalite vermek ve öncelikle ve her ögenin kabul yöneten oldugunu insanlarin müdahaledir. Bu kabul edilebilir bir talihsiz kosullar konu olan bu ögeler yapmak için Restoratör en ayricaliktir.

Veli amaci, bunun için biz antika mobilyalar oldugunda biz ne ise, kendi sagligi korumak için oldugunu. Bir on yil veya daha fazla aile ile yapilmis degil, neden endise geçmis tedavi saglanmasi sorunlar mevcut pek mümkün degildir vardir Mobilya degismez. Bununla birlikte, yeni alinan ögesi çevre için büyük bir degisime tabi tutulabilir, bu nedenle hareket parçasi içinde olusmasi durumunda sürpriz olmamalidir. Yapisal birimler arasinda zaten önemli bir gerginlik olmadigi sürece, hareket kaynaklanan hasar birkaç ay için durum olmayabilir. Tersine yeni ortamda bir nazik bir yer olabilir.

mobilya hareket

Nesneler tasindiginda çok hasar olusur. Ögenin yapi tamamen anlasilir, bu önlenebilir. Utanç verici anlar önlemek yardimci olacak birkaç basit kurallar oldugunu basarisiz:

. Sandalye, kol emniyet raylari ile sandalye, masa, raylar tarafindan / üst altinda friz veya bacaklar tarafindan, dolaplar ve en düsük raylar ile sandik de dahil olmak üzere ya da “ayak düzeyinde: Mobilya en güçlü birimleri ya da raylar tarafindan kaldirilmalidir “ve degil üst tarafindan.

Prensip olarak bile bir inç / santimetre için, mobilya DRAG ASLA. Hiçbir alternatif varsa Uygulamada, daha sonra sürükleyerek gücü mümkün oldugunca yere yakin olmasi gerekir.

yüzey hasari önleme

Yüzey hasari baslica nedenleri sunlardir:

Her türlü, asiri isi ve çizikler ve morluklar Sivilar.

Agir bir nesne veya vazo kaydirin asla altinda yumusama saglayan bir mat olmadikça, bu çizik olacaktir. Mat emici ise bir vazo altinda dökülen su tuzak olabilir. Nemli bir mühür – belki de poliüretan – mat ve ahsap yüzeyi arasinda koymak gerekir.

Spilt su ve su bazli sivi fikirlerini yaymak ve yüzey kuru ovusturdu önlemek için kapali silinmelidir. Içki ve diger solventler yayilmasini önlemek için kapali sildi olmali ve daha sonra deforme / isaretlenmis olabilir yüzey yumusatilmis var diye, kuru ovusturdu olmamalidir. Ortak ve çok Deface çürük bir kalem ile çizim ya da ve ahsap yüzeyi arasinda yumusama bir kagit üzerine tükenmez kalemle yazarak neden olur.

Yüzeye çikarmadan, cilali ahsap herhangi bir çürük kaldirma nadiren mümkündür ve herhangi bir islem patine zarar ve yüzey renk degistirme önemli risk tasir. Direkt günes isinlarinin mobilya asiri isinma Sadece, onlar agir ahsap agartma neden ve lehçe bulutlu yapacaktir. Günes geçti kadar perdeleri çizim basit çözümdür. Bu kadar üst içine iliklerine su neden opak cila, ya da çok fazla yerel isi ile savundu ve çizikler ve morluklar nesnenin tarihinin bir parçasi olan olabilir. Gerçekçi bu olusma deneyimi degerli bir ders olsa bile, genel olarak iyi unutulur tarihin unsurlaridir.