Artan sonuçlari sürücü B2B pazarlama kampanyalari 10 soru

Eger B2B pazarlama programlari tek bir pazarlama taktigi etrafinda egilimi fark ettiniz mi? Sirketler bir reklam kampanyasi, bir dogrudan posta kampanyasi ya da bir e-posta kampanyasi çalistirin ve bitti diyoruz.

Siz ya da pazarlama insanlar hala bir “kampanya” olarak tek bir pazarlama taktigi bakiyor, sadece bir kampanya düsünüyorum biçimini degistirerek pazarlama dolar çok daha fazla kilometre elde bir firsat var.

Aslinda,% 75 veya daha fazla kampanyanizin etkinligini artirabilir.

En bulmak ve mesgul umutlari ve satis firsatlarini bunlari gelistirmek için gerekli taktik ve diger tüm ögeleri içeren bir pazarlama kampanyasinin tanimi genisletmek olsun. Beklenti para ve kampanya harcanan diger kaynaklarin bir satis kisi konusmak için haziriz daha fazla potansiyel müsteri neden olacaktir. Sadece isim daha.

Yüksek bilet, karmasik satis arenada Bir reklam, bir dogrudan posta parça, ya da tek basina bütün basarabilecegi bir e-posta mesaji görmedim. Metin yazari ve / veya grafik tasarimci olabilir ne kadar iyi olursa olsun.

Bir pazarlama kampanyasi gelistirirken, yakin bir gerçekten potansiyel ne yapmak istediginize bakmak ve nasil pazarlama gerçeklesmesi yardimci oluyor almak yararli olur. Ilk ve bireysel taktik ikinci istenen sonuçlari üzerinde – senin odak noktasi olmalidir yerdir.

Burada kendi pazarlama kampanyalari gelistirmek gibi sormak için bazi iyi sorular. Ilk alti iyi dogrudan pazarlama programlarinin gelistirilmesi oldukça yaygindir. Son dört gerçek fark yaratacak.

Hedef kitle kim?
Nerede bulabilirsiniz?
Ne bunlari yapmak istiyorsun?
Biz onlari biz onlari ne yapmak istediginizi yapmak almak için büyük yeterince deger olacaktir ne sunabilir?
Biz teklif kaç farkli sekilde yapacak?
Kaç sans biz yanit vermek için umutlari verecek?
Umutlari teklifi kabul ettikten sonra biz ne yapacagiz?
Kaç farkli teklifler biz nitelikli satis olmak için umutlari kabul edilebilir bir sayi elde etmek için yapmak gerekir?
Ne zaman bir umudu satis ekibi geçirilecek hazir bilecek?
Kaç satis-hazir umutlari bir) kampanya hakli olusturmak gerekir, ve b) basarili düsünüyorsunuz?

Eger olusturmak umutlari% 80’i henüz bir satis kisi konusmaya hazir olmayacak – Biz deneyim ve% 75 bu bol 3. parti arastirma biliyorum. Ama bunlarin çogu bir noktada satin alacak. Tek taktik pazarlama programlari gerçekten topu damla yerdir. Eger tüm bir reklam kampanyasi olup olmadigini nasil umutlari çogunlugu ile bir iliski sürdürmek olacak?

Onlar ilk teklifi kabul sonra umutlari ilerlemek için yapacagiz düsünmek zaman, sadece talep nesil ötesinde ve daha eksiksiz bir kursun nesil çaba içine hareket olacak – güçlü sonuçlar. Birden taktik entegre logaritmik etkisi yaratir görürsünüz.