Birden fazla seyirci ve pazarlama plani hususlar etkili pazarlama

Onlar pazara birden fazla seyirci varsa bir küçük isletme sahibi ne yapmak var? Belki de müsteri çekmek gerekiyor ama onlar da is ortaklari veya saticilari ise gerekir. Iki pazarlama planlari gerekiyor mu ya da iki açidan ele çalisir bir plan kullanabilirsiniz?
Bu, insanlarin birden fazla gruba pazar gerekir bulmak isletmelerin çok farkli türleri için de geçerlidir büyük bir sorudur. Sadece bir pazarlama plani gerekir. Ancak, bu planin içinde iki farkli hedef kitleleri olacak ve bu izleyicilerin HER için bir pazarlama stratejisi olmasi gerekir.

Iki çok farkli kitlelere konusuyor olacak, çünkü bu stratejileri ile gitmek için ayri stratejiler ve pazarlama faaliyetleri gerekir nedenidir. Eger onlar için önemli olan ne dayali bunlari konusmak ve pazar için ve önemli olacaktir.

Bir grup ile çalisan bir mesaj diger ev isabet olmayabilir. Bu büyük ölçüde insan benzer veya farkli bu gruplar nasil baglidir. Ilk görev her grup hakkinda kadar muhtemelen gibi ögrenmektir. Her zaman çözebilirsiniz ne gibi sorunlar var?

Insanlarin her iki grup hakkinda asagidaki 10 sorulara cevap emin olun:

1. Kim bunlar?

2. Nerede yasiyorsun … is … oynamak?

3. Size çözebilirsiniz ne sorun var?

4. Nasil ürün veya hizmet hayatlarinin nasil oturuyor?

5. Eger ürün veya hizmet kategorisinde baska ne satin alabilirim?

6. Nerede ürün / hizmet ile ilgili bilgi alabilirim?

7. Onlara ne en önemlidir?

8. Onlar çogu korkuyorsun?

9. Ürün / hizmet için onlarin duygusal bir bag nedir?

10. Nasil ürün / hizmet satin alma rasyonalize olacak?

Eger bu sorulara cevap eger basarili her grup kazanmak için pazarlama stratejileri olusturmak için hazir olacaksiniz.
pazarlama plani hususlar

Herhangi bir pazarlama çaba içinde sirketin itibarini dikkate almak önemlidir. Bir sirket bir amaç var ve bu çok amaç müsterilerinin ihtiyaçlarini anlayisi yönelik oldugunu göstermelidir. Sirketin amaci kurulduktan sonra sirketin müsterilerinin güvenini kazanmak için zor olmayacaktir. Ancak, sirket adina samimiyet olmalidir ya da baska güven yok olacaktir ve gerçekten mali zarar verecegini söyledi.

Müsterilerin bir sirketin niyetleri orijinalligini belirlemek nasil bir baska yolu sunulan ürün geçer. Bir sirket gerçekten müsterilerinin ihtiyaçlarini kavramis ise ürünlerin seçimi belirleyecek. Ürünlerin yanlis seçimi bir sirket gerçekten müsterilerine çesitli ihtiyaçlari için çözümler sunan ve bu sirket için kötü bir görüntü yansitacak söz konusu endise olmadigini açik bir göstergesidir. Ve müsteriler herhangi bir ürün veya sirket sunuyor hizmetlerin ele almaktan uzak shun muhtemeldir.

Ayni sekilde, bir pazarlama promosyon ürün gelistirmede temel düsüncedir bir sirket, reklam çabalari basarili olmak istiyorsa olan müsteri olmalidir. Bir pazarlama promosyon ürün gelistirme Diger bir faktör ürünün kendisidir. Ürün müsteriler için gerçek bir deger ve kullanilabilirlik bir ölçüde sahip olmasi gerekir bir reklam ögesi olarak islev sadece ama aksi promosyon ürün sadece çöp olan bu ürün ile kazikli olacaktir. Size sunuyoruz ürün ve hizmetleri üzerinde sirket içinde ama daha sadece güven ve itibarini korumak için önemli oldugunu unutmayin.

Ayrica, pazarlama, arastirma bilgilendirme ve is ve müsterileri arasindaki paylasimi veya fikirlerin transferi artirmak için hem de satislari artirmak amaciyla ürün ve hizmet beklemeye alarak müsterilerine ikna içeren bir is süreçtir. Pazarlama sürecinde zaman büyük miktarda almak olsa da yine de iyi planlanmis bir pazarlama çözümü en özellikle Sirkette müsterilerin güvenini insa edildiginde satis geliri daha istikrarli bir akini neden olur. Gelecekteki tüm pazarlama çabalari tatli söz verir