daha iyi ölçümleri ile pazarlama performans ölçümü

Iletisimin yogun gelismesiyle birlikte pazarlama pek çok farkli tanim ortaya çikti. Ne olursa olsun tanimi pazarlama is benzersiz fonksiyonu kabul edilir. Su anda hiçbir basarili is etkili bir pazarlama olmadan mümkündür.

Insan faaliyetleri tatmin edici ihtiyaçlarina yönelik ve degisim süreçleri ile istedigi gibi is Philip Kotler kösesinde-taslarindan biri pazarlama tanimlar. Pazarlama faaliyetleri genellikle pazar arastirmasi, yeni ürün gelistirme, ürün yasam döngüsü yönetimi, fiyatlandirma, kanal yönetimi ve tanitim içerir.

Pazarlama iki en dikkat çeken hedefler yeni müsteri edinimi ve mevcut olanlarin tutma vardir. Sonuç olarak, pazarlama etkinligini sayisal ve mevcut olanlarin tarafindan satin yeni müsteriler ve yeni ürün sayida ölçülebilir. Bunun disinda, tahmin edilemeyen pazarlama etkinliginin yönleri vardir. Örnegin, bir sirketin durumu, müsterinin aklin ön planda kalmak için yetenegini de pazarlama basarisi test etmek için kriterleri olarak kabul edilir.

Günümüzün hizla hareket eden rekabetçi is dünyasinda pazarlama performansini ölçmek, ilerlemeyi izlemek gelecekteki is hedefleri belirlemek için çok önemlidir, etkinligini degerlendirmek ve hedefleri ve taktikler hizalayin. Isletmeler pazarlamacilar analitik veri, degerlendirmek tavsiye, uygulamak ve pazarlama girisimleri ölçmek, isin pazarlama degerini itmek hangi için kullanmak gelismelerine yardimci olmak amaciyla.

Pazarlama basarisi daha iyi performans yönetimi anlasilmasina isik belirli performans ölçümleri, ile ölçülür. Pazarlama çerçevesinde bazi faktörler arttirici performans yönetimine katkida bulunur. Onlar, strateji ve hedefleri ile faaliyetlerini ve kaynak hizalama finansal performans için pazarlama performansi baglanti, pazarlama ekibi hesap kurmak ve sürdürmek, çapraz fonksiyonel harcama entegre ve optimize ve pazarlama faaliyetlerinin verimliligini artirmak içerir.

Bu ölçülür ne söylemek zordur çünkü birçok pazarlama sistemi analistleri pazarlama performansi dogal olarak belirsiz oldugunu savunuyorlar. Iyi tanimlanmis performans ölçümleri olmadan pazarlamacilar bir pazarlama kampanyasi degerini hesaplamak nasil soruyu cevaplamak için sorunludur.

Pazarlama performans ölçümleri amaci is sirketlere tüketici ya da is için performansini degerlendirmek için olmasina bagli olarak farklilik gösterir. Her iki pazarlama iletisimi performansini teshis etmek için medya etkileri analizi, bütünlesik pazarlama iletisimi izleme ve müsteri memnuniyeti izleme gibi ölçümleri genellikle istihdam edilmektedir. Diger üstün pazarlama performans ölçümleri marka degeri ve müsteri sermaye analizleri bulunmaktadir.

Ancak, duruma bagli olarak farkli sirketler ölçümleri farkli odaklanabilirsiniz. Böylece, verimlilik ölçümleri pazarlama projeleri veya kampanyalari, proje basina yani personel saat ve proje basina döngü süresi yürütmek için maliyet açiklayan hedefleniyor. Program ölçümleri maliyetleri ve sonuçlari karsilastirarak etkinligini ölçmek için kullanilir. Marka ölçümleri arastirmalar vasitasiyla bir ürünle ilgili tutumlarini ölçmek için kullanilir. Markanin bilgi, marka, satin alma niyetleri ve ürün memnuniyeti için tercihleri ??pazarlamacilar gelecek alimlar tahmin saglar. Müsteri degeri ölçümleri bireysel müsteriler ve müsteri segmentleri tarafindan gelecek satis tahmin yardimci olur. Is farkli alanlarda müsterileri, demografik gruplari ve diger kategorilerde farkli davranmaya egilimindedir çünkü Bölüm sonuçlari özel bir önem tasimaktadir. Burada ilke önlemler tutma ve tarihsel veriler türetilmistir alis kuru vardir.

Bu pazarlama performans ölçümü için bir sistem olustururken farkli ölçümleri dikkate alinmasi esastir.