“Farkli” chinas adlandirma marka

marka-yerellik tutarsizliklar dilsel, kültürel ve ekonomik kaygilar

Büyük Çin pazarinin cazibesini yillardir yabanci firmalarin radar üzerinde olmustur. Büyüklügü, ve birçok durumda, Çince konusan dünyanin zenginlik birçok Batili firmalar için önemli bir ilgi odagi olmustur.

Büyük Çin pazarlari dokunun, birçok yabanci firmalar markalasma yerel yatirim yoluyla Çin varligini gelistirmek için firsat ele geçirdiler. Titiz marka sayesinde, ayni anda Çince konusan dünyada farkli bölgelerde footholds kazanmak için basardik.

Yine ayni firmalarin çogu da Çince konusan piyasasi tekil bir yekpare olmadigini fark ettim. Sadece orada anakara, Hong Kong, Makao, Tayvan ve Singapur arasinda birçok siyasi sinirlari, çok sayida kültürel farkliliklar ve birbirinden farkli miraslari ve bazen farkli yerlerde yürürlüge siyasi politikalari ile sekillenen ekonomik gelisme çesitli düzeylerde vardir vardir.

Bu farkliliklar çok sayida yabanci firma kasitli olarak farkli Çince konusan yerlerde stratejilerini ayirt etmek zorunda. Bu makalenin süresi için, odak anakara Çin ve Hong Kong piyasalarinda yabanci firmalar tarafindan kullanilan farkli markalar olacak. LABReport ekibi tarafindan yapilan bir küçük ölçekli arastirma, bu tür marka-yerellik tutarsizlik ne kadar yaygin oldugunu ortaya çikardi. Dünyanin en iyi 5 otomobil üreticilerinin, 4 tanesi Hong Kong ve Çin’de farkli çeviri ile en az bir markasi var. Arastirma kozmetik ve atletik ürünlerinde en üreticileri arasinda benzer yüksek oranda gösterdi.

Kasitli anakara Çin ve Hong Kong farkli Çinli marka isimleri kullanmak için yabanci firmalar için nedenleri üç farkli ve köklü nedenler siniflandirilabilir:

1. Farkli marka isimleri Hong Kong klasik Çin gelenegi dogru güçlü bir yakinlik ve Çin’de belirgin Bati yanlisi tutum arasindaki farklari yansitmaktadir.
2. Farkli marka isimleri anakara Çin ve Hong Kong Kanton lehçesinde yaygin olarak kullanilan Mandarin lehçesinde telaffuz farki düsünün.
3. Farkli marka isimleri anakara Çin ve Hong Kong farkli tüketici gruplari belirleyerek her pazarda kar maksimizasyonu, firmalar tarafindan bir iyi düsünülmüs ürün farklilastirmasi stratejisi mevcut.

1. Kültürel kimlik ürün kimligi gerektirir

Farkli yerlerde farkli kültürel özelliklere sahiptir. Ince farkliliklari anlama ayri markalasma yansitilmasi gerekiyor. Bu kesinlikle farkli siyasi, ekonomik arka plan yerel kültürlerin çekici olarak kabul edilir ne farklilik yol açmistir Hong Kong ve Çin’de arasindaki durumdur.

Hong Kong yerlesik geleneksel zihniyet pek çok yabanci ürünlerin markalasma yoluyla iletti edilmistir. Japon otomobil markasi Lexus Ling Zhi olarak pazarlanmaktadir. Ling “asarak” ve Zhi klasik Çince “hirs” anlamina gelmektedir. Klasik edebiyat kaynakli “hirs asarak,” bir siirsel ifade, Lexus zarif sinif Çin geleneginde köklü bir nitelik verir.

Ancak, Çin, büyük, güçlü ve büyük gelenek genellikle geri olarak görülüyor ise, kendi possessors algilanan sosyal statüsünü yükseltmek tüm haline semboller var. Araba marka bariz ürünün yüce büyüklügünü haykirmak gerekir. Bu çeviri sirasinda elde edilemezse, bir tam anlamiyla anlamsiz ama tamamen yabanci-sondaj markasi anakaradaki tercih edilir. Lexus için, anakara marka lei ke sa si oldugunu. Hong Kong markasi hemen böylece yabanci bir isim tutulur, ürünün kullanicinin üzerine ihtisam ihsan edemez.

Ayrica, ling zhi ofis ürünleri, aydinlatma, ve kimyasal üretim alaninda birkaç küçük Çinli sirketler için kayitli bir ticari marka olarak kullanilir. Bu nedenle, marka tescil ile hukuki sorunlar Çin’de üzerinde Lexus resmi markasi olmak ling Zhi için bir baska engel olabilir.

Yabanci isimler ile Çin anakara yakinlik yabanci ürünlerin dolayli olarak “Çin Mali” kurulmus dernek ve düsük fiyat ve düsük kalite ile Çin-sondaj sey neden, kalite daha pahali ve yüksek oldugu bir yaygin olan bir inancin geliyor.

2. Yerel dil yerel uygunlugu belirler

Mandarin ve Kanton ayni Çince karakter bazen çok farkli telaffuz yabanci marka isimleri dogrudan anakara ve Hong Kong piyasalarinda dönüstürülmüs nasil güçlü etkileri vardir. Bir lehçesinde orijinal yabanci adina güçlü bir benzerlik ile Karakterler olma egilimi oldukça uzak diger lehçesinde getirilen var.

Örnegin, Hong Kong pazarinda, Lamborghini, lüks Italyan otomobil markasi, lin bao jian ni olarak dönüstürülmüs edilir. Kabaca olarak telaffuz “lam-bou-cin-nei,” dört karakter ifade, hiçbir kelime anlami olan, ancak, orijinal Italyanca terim için güçlü bir fonetik yakinlik vardir.

Ancak, Mandarin ayni dört karakter “lam” ses “lin,” “bou” (benzer “bor”) bao olur “, olur gibi ses çok yakinlik kaybetme” Lin Bio ji? N Ni “haline “ve” Ghin cin “için ses” jian “olur” “Lamborghini anakara Çin pazari için yeni bir dönem kabul etmek zorunda fonetik farkliliklar:. lan bo ji ni. Seslendirilmis halde “lan Bó j + Ni” Mandarin vadeli Italyan adina çok daha güçlü bir fonetik benzerlik vardir.
Firmanin orijinal yabanci marka için güçlü bir fonetik tanima için hem piyasalardaki tüketicilerin saglayan üretim ve pazarlama koordinasyon içinde ekstra çaba, iki ayri pazarlarda iki marka korumak için ek masraf emin olsa da yapabilirsiniz daha bir yarar kolayca koordinasyon maliyetleri ofset.

Marka yatirimlarina marka bakim maliyetleri daha yüksek getiri veren çok büyük bir olasilik gibi Hong Kong kiyasla muazzam büyüklügü ve anakara pazar kombine zenginlik, anakaradaki yeni markalarin yatirim için çok daha fazla gerekçe için yol verir Hong Kong daha anakara.

3. Marka farklilasma ürün farklilastirmasi isaretleri

Genellikle, firma tüm pazarlarda firma için en büyük potansiyel kar üretmek için farkli pazarlarda kitlelere bir ürün hitap gerekiyor. Çesitli tüketicilere yönelik olarak hedef kitlelere farkli ihtiyaçlarina ve isteklerine yansitmak için farkli karakter ve özelliklerini veren, ürün farkli sekillerde sunulan gerektirir.

Ayni ürünün bu farklilasma elde etmek için yabanci firma için en dogrudan yolu, faaliyet gösterdigi çesitli pazarlarda ürünün farkli marka isimleri vererek geregidir. Arastirma sayesinde pazar segmentasyonu içine, firmanin can yaklasik harcamalarindaki ürün ve öncelikleri yönelik tutumlar tarafindan belirlenen kendi tercihleri ??her tüketici grubunun göreceli büyüklügü ve zenginlik. Ürünün farkli özellikleri vurgulayarak, firmanin ürünün piyasadan satin almak için uygun olurken büyük servete ile en büyük pazar segmentleri için itiraz edebilirsiniz.

Hong Kong ve Çin’de farkli bir marka özelliklerini altinda Pazarlama neredeyse tamamen karsilikli taninmaz marka kullanimi ile birçok is-to-tüketici çokuluslu sirketler tarafindan büyük etkileri için kullanilmaktadir. Nüfusun çogunlugu hala düsük gelirli kirsal alanlarda yasayan zengin, kentsel Hong Kong ve Çin’de, arasindaki büyük ekonomik farkliliklarin bir kentli orta sinifin son ortaya çikmasi ragmen vardir.

Hong Kong Ticaret ve Kalkinma Komisyonu (HKTDC) tarafindan yayinlanan bir rapora göre, ekonomik fark iki pazarlarda tipik tüketicinin farkli tutum yansir. HKTDC Rapor Çin anakara, birkaç kent üst sinif aileler için tasarruf çogunlugu, ürün fonksiyonlari iyi olma konusunda hala çok endise ise en Hong Kong tüketicilerin ürünün pratiklik ötesinde ürün görüntü ve tasarim için güçlü endiseleri oldugunu belirtiyor .

Otomobil endüstrisi tutum bu tür fark özellikle istekli olmustur. Japon otomobil üreticisi Mazda da anakara Çin pazarinda adini ma zi da kullanir. Uzun zaman önce bu yana bir ulasim araci olarak kullanilmistir ‘mi’ anlamina at, ZI otomatik, ‘¾ Da’ anlamina ulasmak anlamina gelir. ‘Her yerde ulasmak için bir otomatik at’ Mazda araç güvenilirlik ve dayaniklilik güçlü bir örnegidir.

De yakalamak için ya da kazanmak anlamina gelir ise Hong Kong Mazda marka, ancak, kelimenin tam anlamiyla, yani wan shi de olan “on bin konularda,” “, her seyi” çagristirir. “Her seyi kazanmak” otomobil ile belirgin dernekler vardir, ama görüntü bilinçli Hong Kong tüketicilere, ugurlu-sondaj adi iyimserlik ve marka sinifinin güçlü bir duygu getiriyor. Pratiklik vs görüntü özdes bir ürün iki pazarlarda ayirt hangi birçok yollardan ama biridir.

Sonuç olarak, anakara Çin ve Hong Kong pazarlarda yabanci firmalarin pazarlama artan egilim Çince konusan dünya çapinda essiz ve tekil marka imaji yaratmak olmustur. HKTDC sesleri Hong Kong Mandarin dogrudan Kanton çeviri için kabul devam eksikligi, bu tür olaylarin anakara ve Hong Kong sosyo-ekonomik ve cografi yakinliklarina zaman içinde azaltmak için bagli olmasina ragmen pahali ve gereksiz hem de ayri bir marka varligi yapar. Tedarik zincirleri, kültür, ve belki de Hong Kong ve Çin bile dil Hong Kong ve Anakara Çin pazarlari için ayri marka gelistirme, yabanci sirketler için degerli bir göz daha entegre haline kadar, söyleniyor.