gayrimenkul vs stoklari – daha iyi bir yatirim alternatiftir

Gayrimenkul ya da hisse senetleri, seni daha iyi mi? Bu muhtemelen büyük ekonomileri vuran son tartismalar arasinda paydaslarin bir çok karsi karsiya olan en sicak konulardan biridir. Aslinda, ABD hisse senetleri endeksine dayali tahmin 10 yil dönüs hemen hemen hiç olan kimse oldugunu gösteren bir raporun son sürümü arasinda stoklari saptirmak için gelismekte olan bir egilim simdi var. Mantiksal takip soru – stoklari çalismaz eger, ne olacak?

Ilgili konular kapsamli degerlendirilmeli ve ciddi bir biçimde incelenmesi paydaslar tarafindan ve sonunda, bu cevaplar daha fazla soru ile birakilmistir. Ama pek çok insan bir sey üzerinde anlasma – ya sen hisse senedi yatirim için gitmek ya da tamamen baska bir yatirim araçlari içinde para koymak. Insanlar potansiyel yatirim seçenekleri arasinda bir denge kurulmasi olasiligi göz ardi edilir. Isçi sinifina ait olanlar için, bu diger yatirim araçlarinin gayrimenkul içerir. Ancak, girisimciler için, her zaman ne olursa olsun hakim is iklimi, is olacak.

Gelir getirici için seçenekleri degerlendirirken bu ya-ya da yaklasim gayrimenkul tek parça algi gösterir. Size bir yatirim alternatifi olarak gayrimenkul baktigimizda, aslinda temelde bir güvenlik bir gayrimenkul ve GYO, üzerinde fiziksel yatirim ya bakiyor anlamak gerekir.

Ama sonra, daha büyük sorunlari cevapsiz kalir – biz hisse senedi veya gayrimenkul yatirim daha iyi olurdu?

Serbest birakildi, en son piyasa raporuna göre borsa performansi giderek, hisse senedi yatirimcilari genellikle sansli degildi. Biz 20 yillik bir zaman dilimi bakmak ve bitis tarihi olarak piyasaya altina giden bir rasgele 10 yillik pencere seçme önyargi iskonto ise, tahminler yil düsük 1.87% hisse senedi yatirimcilarin kazanç ayarlayin. Bu degersiz kazanç dogrudan duygusal yatirim üstünlügü ve hisse senedi fiyatlari yüksek oldugunda satin alma ve fiyatlari asagi oldugunda satis yüksek oranda atfedilir.

Hisse senedi yatirimcilari kadar kötü olmasa da gayrimenkul yatirimcilari da, son zamanlarda, iyi yapmiyorlar. Mülkiyet yöneticileri ve sahiplerinin ilgili bir nüfus sayiminda, daha az katilimcilarin yarisindan fazlasi kendi yatirimlarindan kar açikladi. 27% kendi gayrimenkul yatirimlari degisen miktarlarda kayiplar bildirildi bile katilimcilarin yaklasik% 16 kirdi. Çalismanin sonuçlari, katilimcilarin yarisindan fazla kendi gayrimenkul yatirimlarinda negatif dizi sona erdi gösterdi. Ne bu çalisma hakkinda önemli bu sub-prime krizin baslangicindan önce yapilan olmasidir. Yil geçmis birkaç gayrimenkul piyasalarinda büyük serpinti ile, gayrimenkul piyasasinda genel umutlari daha da kötüye gitmis olabilir varsaymak güvenlidir.

Bu korkunç degerlendirme ile, ne seçenek iyi kazanç potansiyeli sunuyor beyan hazir misiniz? Bu bizim için gayrimenkul piyasasinda belirli bir örneginin bir anlik dayali karar yapmak akillica degil. Bu büyük resmi bakmak ve yapilacak uzun vadede üzerinde durmak nasil görmek zorunda.

Hisse senetleri üzerinde gayrimenkul daha fazla tercih vermek hissedarlari arasinda genel bir fikir birligi vardir. Asagi seyler oldugunda, en yatirimcilar maddi duran varliklar tutarak daha iyi olduguna inaniyoruz. Gayrimenkul degerini piyasa ikisi arasinda, dikte olmasina ragmen, geçmis tecrübelerle kanitlanmistir olarak daha iyi bir umudu sunar. Yatirimcilar “siper” derin kazmak ve mali firtina nihayet bitti darbeler kadar beklemek için ne gerekiyor su anda. Günün sonunda, mali ses yönetimi sonuçta ne olursa olsun ekonomik durumun genel performansini belirleyecektir.