guanxi önemi (iliski) Çin’de is yaparken

Çin’de, Guanxi (iliski) karmasik bir alandir. Çin’de is yapmanin bir özelligi Çin Guanxi (iliski) Çin’de is yaparken bu yüzden, hükümet kurulusu ile iliskisi, yatirimcilar, is ortaklari ve hatta kendi personeli ile iliski dahil etmek olacak olacak, yabanci için önemlidir yatirimcilar özellikle hükümet organlari dis ticaret ve ekonomik isbirligi ile ilgili ile iyi bir iliski kuran, Çin hükümeti ile koordine ögrenmek.

Çin’de yatirim kurulmasinda yabanci yatirimcilar için Toplum islemleri son derece bir prosedürlerin yabanci ise bu nedenle, kimse / is firsatlari geciktirir, karmasiktir. Bu nedenle bir Çin onun / onu yatirim yapmadan önce, yatirim prosedürler hakkinda bilgi sahibi olmak önemlidir. Bir daha güvenli ve daha uygun bir sekilde profesyonel tavsiye ve yardim saglamak için mümkün olan is ya da danisman firmalarin ayni alanda tanidik yerel kuruluslardan yardim almak olacaktir. Bir basari elde edilecektir saglamak için meslek kuruluslari yardim gerektiren için irade ve sabir basarili olmak için bir yatirimci için gerekli olabilir, ancak gereklidir.

Çin pazarinda gelistirirken uygun bir yerel kooperatif ortagi arayan bir taahhüt bir kisayol olabilir. Birçok yatirimci bu nedenle hangi yatirim modunda bir isletmenin özellikleri ile uyum gerekir seçmek ve en uygun olmak zorundadir, Çin pazarina girmek için bir basamak olarak kurulan Çin-yabanci ortak girisim, Çin-yabanci ortak girisim, vb vardi kurumsal is gelistirme ve Çin pazarina yürüyüsü yardim için. Yatirim yaparken her seferinde bir adim atmak için küçük ve orta ölçekli isletmeler için önerilen uzun yillar Çin’de yatirim yapmis bazi yatirimcilar. Onlar baslangiçta çok iddiali olmamalidir. Yatirim riskini azaltmak için bu yüzden yerel ortaklarla isbirligi kurmak eger iyi olacaktir. Çin’in yatirim ortaminin sürekli olgunlasan olsa da, iç bölgesel gelismeler dengesizlikler hala var, bu nedenle yerel sirketlerle isbirligi yapi yabanci yatirimcilarin çikarlarini ve yatirimlarini korumak için en ideal yol olacaktir.

Birçok yabanci yatirimcilara Çin’in isgücü piyasasi çok hitap ediyor. Bir yandan, isgücü maliyeti düsük, ve diger taraftan, reform 20 yil boyunca, Çin’in isgücü olgunlasti ve becerilerini sürekli özellikle kiyi sehirlerde, yükseltilmis haline olmasidir. Egitim gelistirme böylece bugün Çin’de kaliteli isgücünün ise artik zor, Çin’de büyük bir hizla geçiyor. Birçok basarili yabanci yatirimcilar bile Çin’in yerel personel için Çin’de basari kredi var. Yabanci yatirimcilar için bir bas agrisi neden olan büyük bir sorun yerel personel ile iyi bir iliski (Guanxi) korumak için nasil. Ne yerel halk Çin’in egitim sistemi altinda ögretilir yabanci yönetim sistemi ile çökebilir çünkü her seyden önce, üst yönetim çalisanlari içine sirketin vizyon ve degerleri yetistirmek gerekir. Böylece sadece çalisanlarin sirket sirketin daha iyi daha iyi çalismasi için izin verebilirsiniz anlamak saglayarak.

Çin nezaket ve yüz tasarrufu üzerinde çok vurgulamak. Bu Çin’in geleneksel kültürü ile çok ilgisi var, ve nezaket is dünyasinda her alaninda görülebilir. Devlet memuruna saygili olmak, kooperatif ortagi ve personeli bu nedenle önemlidir. Onun Çin’in deneyimlerini özetlerken Çin’in Siemens Sirket üst düzey baskani üst önemi nezaket oy veriyor. Geleneksel gümrük ve uygulamalari saygi, genel ticari konularda nezaket göstererek yaninda da çok önemlidir. Çin halki çok misafirperver, ancak benlik saygisi çok güçlü oldugunu ve onlara karsi onlari ve onlarin tutum görmek nasil diger insanlar üzerinde çok dikkat edin. Bu olgu ‘yüz tasarrufu’ ile iliskilidir Kuzey Çin’de, büyük ölçüde görülebilir.

Meslektasi ya da ortak is yaparken, bu sekilde güçlü bir isbirligi tesvik edilebilir ve is büyümek mümkün ve son olacak, böylece, yüz veya ortagi ya da diger tarafa saygi vermek esastir. Birçok yabanci sirketlerin ancak Çin, kendi ülkelerinde kendi personeli siki gereksinimleri vardir, bu yönetim yöntemi geri teper olabilir. Geçmis deneyimler siki yönetim yöntemi bu tür Çin en nazik kisilikleri için uygun olmayabilir göstermistir. Çalisanlarin moral etkilenecek ve istekli ve sirkette çalismak için motivasyon kaybedebilirsiniz. Böylece Çin baglamda örgütsel iliski isleme Çin sekilde kisiler arasi sorunlari ele almak amaciyla elde etmek için yabanci yatirimcilar için gerekli bir beceridir. Yabanci yatirimcilar kendi yönetiminde esnek ve en iyi sekilde sirketlerin örgüt kültürü için uygun ideal bir yönetim sistemi gelistirmek amaciyla Çin’in kültürüne duyarli oldugu için önemlidir.