Iki pazarlama ve satis karsilastirma

Pazarlama ve satis pazarinda bir isletmenin hayatta kalma en önemli bilesenlerinden biridir. Ikisi de birbirlerine pek çok insan bagimli olsa da büyük bir hatadir satis ve tersi ile pazarlama karistirmayin. Pazarlama reklam vb yoluyla ürün tanitimi ve ürün için rekabetçi bir fiyat kurma, pazar ve müsteri ihtiyaçlarina göre bir ürün tasarimi içerir. Pazarlama satis sürücüler bir platformdur. Öte yandan satis süreci basarili bir ürün satmak ve bir sözlesme almak için ne ise. Birlikte satis ve pazarlama satis bir parçasidir ve bir digeri olmadan yapamaz. Ayrica faaliyetleri çagrilabilir. Bir isin basarisi bu iki önemli faaliyetlerin basarisi için çok önemlidir.

Pazarlama bir sirketin gelecegi ve satis için siçrama belkemigidir. Pazarlama sürecinde ürünün tasarimi kapsarken, reklam vb satis sürecinde kisilik toplanti veya soguk aramalari veya ag yoluyla müsteri ile dogrudan etkilesim içeren tüm çabalarinin yürütme. Ancak diger üzerinde iki, bir iddia dominansi arasinda devam eden bir rekabet her zaman vardir. Pazarlama insanlar bu ürünlerin tasarimlari kim onlar oldugunu düsünüyorum çünkü bir üstünlük var ki, strateji ortaya koyar ve ayni zamanda satis için gerekli araçlari gelistirir. Onlar satis pazarlama sonucudur ve böylece yönergeleri izleyin gerektigini söylüyorlar. Satis elemanlari bu görüsü kabul olmayabilir ve görüsüme göre tam tersi olabilir. Onlar aslinda bir ürün satan ve is için para getirmek satis elemanlari oldugunu düsünüyorum.

Ama pek çok uzman pazarlama iki arasinda çok önemli bir rol oynamasi gerektigini inaniyoruz. Basarili bir pazarlama kampanyasi satis kolaylastirir ve insanlar aslinda baskin lider olan satis elemanlari olduguna inaniyoruz yapar. Pazarlama departmani en önemli rolü satis departmani için firsatlar yaratmaktir. Pazarlama sürücüler satis ve satis sirketleri basarisi sürücüler. Pazarlama satis, sürekli satis departmani yedekleme ve basariyla son ürün teslim etmek sagliyor biri için bir yasam destek gibidir. Baska bir bölüm üzerinde üstünlük ancak pazar ve birlikte çalisan müsteriler kazanmak için bir yaris kazanmak için bir yaris olmamalidir.

Birçok isletme birlikte satis ve pazarlama birlestirmek ama gerçekte farkli hedefleri var. Satis departmani müsteri istedi ne gereklerini yerine getiren ilgilenen ise, pazarlama departmani ne pazar taleplerini inceleyerek aslinda mesgul. Pazarlama departmani amaci piyasada gelecekte kadar sekil nasil öngörmek oldugunu. Gelecek birkaç yil için pazar ihtiyaçlarina, ürün yemek öngörülüyor ve buna göre ürün tasarim degisiklikleri yapmaya hazir olmalidir.

Bir sirket iyi moda bir sekilde satis ve pazarlama departmani entegre çok önemlidir. Bu iki önemli kisilerin dogru entegrasyon oldugunu bir sirketin yakitlar büyüme. Satis insanlar sadece nakit toplayicilar olarak tedavi edilmemelidir. Her bölüm kendi rolü vardir ve sirketin ürün satan el ele gitmeli ve önde gelen önemli kriter olmalidir.