is açar olusturmak için dogru sorulari sormaniz

Biz yeni is firsatlari yaratma amaciyla ag gidin. Iyi en azindan ben bunu nedeni umuyoruz! Bazi insanlar net-yemek ya da daha dogrusu ag, net-içecek gibi görünüyor … ama bu baska bir hikaye!
Ag tüm iliskileri bina ile ilgili olarak Ama, sadece bir olay bir yabanci, diyerek yerine getiremiyor “Merhaba, benim adim Will, ben bir egitmen oldugum ve benim hizmet satin almak istiyorsunuz?” Ben denedim ama çalismiyor!

Eger dogru sorulari sorarak hakkinda iliski tüm kurmak basladiginizda. Bu ilginç ilgilenen olmak çok daha önemlidir.
Insanlar onlar hakkinda konusmak seviyorum.
Iyi bir ag olarak rol onlara izin vermektir. Bu vurgulamak için, yerine en ilginç insanlar kim? Bu, kim en çok ilgilendi.

Hizmetleriniz için bir is firsati tespit için bu yolu deneyin.

1. havadan sudan konusma

Eger küçük konusma yaptik kadar büyük bir is yapamaz. Kendi disinda ilgi alanlari ve hobileri, onlarin tatil ve seyahat, genel mali konularda ve güncel olaylar hakkinda görüslerini, kendi ve çevresi hakkinda konusun. Eger bina iliski baslatmak kadar aile ve baglantilari hakkinda konusurken dikkatli olun. Sik sik bes dakika içinde size ilginç ve yararli bir konusma insa etmek için ortak bir sey düsünüyorum.

2. kendi is hakkinda bilgi bulmak

her is bir zaman çizgisi vardir. Bugünkü, geçmis ve gelecegi.
Eger gerçek bir is kursun olacak görmek için gerekli ne anlamak kadar hiçbir sey satamazsiniz. Yani gibi sorular sorarak düsünün

• Kaç kisi ile çalisiyorsunuz? Erken Eger konustugunuz kisi isletme sahibi, yönetim önemli bir üyesi ya da ekibin bir üyesi olup olmadigini bulmak gerekir konusma üzerinde. Bilmek numaralari is ne kadar büyük söyler. Is bu boyutu hedef pazar mi?
• Nasil su anda is buluyor?
• Ne su anda anahtar is konularinda olarak görüyorsunuz?
• Nerede is önümüzdeki birkaç yil içinde gidiyor görüyorsunuz?

Eger isletme sahibi, sifirdan kendi is kurmus özellikle bir araya gelince, onlar konusmak ve konusmak isteyecektir. Bu insanlar yoktan bir sey yarattik bencil bencil girisimci. Onlar bu konuda konusmak için seviyorum, ben onlara izin, tekrar! Bana inanmak gerekir gibi kadar bulacaksiniz. Belli bir asamada kibar insanlar ve ne yapmak soracaktir. Onlara firsati kaçirmayin degil sadece ne degil, ayni zamanda nasil mevcut müsterilerine ve hizmetlerinden müsterileri yarar. Hizmetleri ikinci, ilk kendinizi satmak.

Eger sorun yok bir muhasebeci veya avukat iseniz, öyle diyor. Ama bu deneyin. “Ne ben bir muhasebeci (ya da avukat) ama ne yapmam müsterilerin is (ya da, ne yapmam benim müsteri insanlarin dava yardimci olmaktir!) Büyümesine yardimci oldugunu.

3. mevcut danismanlari veya tedarikçiler ile iliskilerini

Simdi büyük an için insa ediyoruz. Onlari ögrendim sonra, tespit bu pazar ve size ne biliyorsun. Eger gerçekten uyum yerlesik düsünüyorsaniz sadece soru bu dizi sormaya baslar

“Yani Joe, su anda sizin danisman / tedarikçiler için kullaniyorsunuz?”

Iste o an geldi.

Genellikle büyük dinleyici degiliz ama simdi sizin tüm vermek için bir an. Kulaklari ve her iki gözde de kullanin. Izle ve cevap dinleyin. Insanlar ancak nadiren ses beden dili ve sesi ile kelimelerle yalan olabilir. Size bir firsat olup olmadigini belirlemek yardimci olacaktir cevap sekline bagli olarak.
“Benim avukat harika, o kadar yaratici oldugunu ve her zaman çok güvenilir”.
“Benim muhasebeci Okay, gerçekten o ne anlamiyorum, ama sonra karsi onu karsilastirmak için bir sey oldu.”

4. Bir sonraki hamle yapma

Senin hava üzerindedir ve radar yuvarlak dönen olsa da, sizin toz kuru tutun. Bunun zor oldugunu biliyorum ama küçük bir konusma geri dönmek için deneyin.
Ag normalde çok özel bir zaman yapilir, zaman normalde sosyal ortak çocuklariniz arkadaslariniz ve ailenizle geçirdi. Eger bunlarin hiçbiri var olsa bile kendi kendine onu çalmak demektir. Bu kaybetmeyin.
“Sen yaklasik 10 dakika önce size muhasebeci gerçekten ne yaptigini emin degildi dedi, Joe hatirliyorum. Ben is hakkinda daha fazla bilgi edinmek için ve fikirler kesfetmek için önümüzdeki hafta bir zil verdi olmadigini nasil hissederdiniz?”
Elbette bu da bir etkinlikte oldugu için bütün sebebi nedir? Eger iliski insa anlarim böylece ag zaman etkili hale