is, randevu alma ve satis kapanis

Is hile randevu yaparken, size düsmanca bir isletme sahibi ile ilgileniyor bir sunum yapmak kadar açtiginizda aksi çok saldirgan olmak degildir. Bu hizli ret duymak ve bir sonraki sirket geçmek için ilk çagri daha iyidir. Neden daha fazla zaman harcamayin sonra hemen satin almak için olasi bir is gereklidir? Tekrar randevu istemek için gelecekte bu müsteriye geri ne zaman Bu strateji ayni zamanda sizin lehinize çalisacaktir.

Randevu alma ile ilgili olarak sizin için bunu yapmak için profesyonel bir sirket kullanmak genellikle daha iyidir. Randevu yapma alici yok ve çok zaman ruh olabilir. Ayni zamanda müsteri ziyaret ve randevu yapmak olamaz!

Bir istemciden olusturabilir para yeterli randevu yapma maliyetini karsilamak için daha fazla ise o zaman mutlaka zaman daha iyi daha fazla müsteri görmeye harcanan olurdu? Bir satis kari sizin için dört randevu için kimse ödeme maliyetlerini karsilamak ve her iki randevu bir dönüstürme, o zaman daha iyi müvekkillerini ziyaret harcanmaktadir.

Sunumlar yaparken, ayni zamanda, saldirgan olmayin. Saldirgan tarafindan tesadüfen da ürününüzü sevdim ama hemen satin almaya hazir olmasaydi hiç o müsteri ile is yapma sansi kaybedebilirsiniz. Eger ürün gösteriliyor iken siparis alarak is yapmak oldugunu bu açikça açikça görülebilir olusturur. Ürününüzün onlara nasil yardimci olabilecegini odaklanin. Potansiyel müsteri size soru sormak için tesvik edin.

Onlari ürünlerini gösteren ederken, yarisma disi cehenneme vurmak. Su anda ödüyoruz ne sorun. Birçok kisi kendi cari fiyatlarla vererek hiçbir tereddüt var. Herhangi bir engel ya da verilen itiraz çikarin. Sonra sor! Bu en önemli sey …. Kendi is için ASK!

Eger ayaklari üzerinde düsünmek zorunda. Iste tipik bir senaryo, siz kendi yerel internet portali reklam satiyoruz. Müsteri simdi tanitimi için göze alamaz ama iki ay içinde reklam baslayabilirsiniz söylüyor. Önceden mevduat ve bir aylik ödeme isteyin ve onu ücretsiz reklam ilk iki ayinda sunuyoruz.

Ben rastlamak Baska bir senaryo genellikle Müsteri, banka bilgileri siparis formunu doldurarak bitirmek zorunda degildir durumdur. Bunun yerine ben onlar bu bit doldurmak için onu sormak ve formu imzalamaniz dönmek için müsteri ile form birakarak daha. Onlar önlerinde kendi banka bilgilerini oldugunda o zaman daha sonraki bir tarihte, müsteri ile iletisim.

Bu yöntem iki sorun çözer. Öncelikle müsteri formu kaybetmek ya da ve ikincisi ben sadece bazi evrak doldurmak için onlari tekrar ziyaret geri dönmek bilgisi yok göndermek asla olabilir!

Satis yaparken size kalin bir cilde sahip esastir. Asagi hissetmeden ret ele almak gerekir. Bazi insanlar hemen sizinle is yapmak olacaktir. Digerleri gelip biraz zaman alabilir ve bazi sizden satin asla. Eger her üç ayni tedavi, o zaman basarili bir satis kisi olma yolda.