isletme sahipleri daha iyi resepsiyonist egitmek için yardimci olmak için yöntemler

Eger bir isletme sahibi iseniz, o zaman resepsiyonist ekibinizin degerli bir üyesidir ve kritik is islevleri gerçeklestirmek için yeteneklerini uzun vadeli basarisi için çok önemli oldugunu farkina varmalidir. Bir resepsiyonist kiralamak veya zaten personelin deneyimli bir üyesi, düsünün birisi isteyen olsun, bir yerde kendi iyilestirme ve kariyer gelisimi için izin veren bir program olmasi önemlidir AOS.

Burada hiçbir zaman hiz için resepsiyonist kalkmak uygulayabilirsiniz dört basarili stratejiler sunlardir:

1. Genel senaryolar belirlemek ve rol oyunlari insa.
Genellikle, resepsiyonist herhangi bir potansiyel müsteriler için ilk izlenim yaratmak ile görevlendirilmistir. Kisi telefonla ve sahsen hem karsilasacagi en yaygin durumlari tanimlamak için zaman ayirin ve daha sonra resepsiyonist, genel senaryolar ele AOS yetenegini test edecek bir rol oynar insa. Oradan, her rol senaryo hazirlamak ve daha sonra uygulama zaman taniyin. Bilgi almak için zaman kazanin ve her durum sonra herhangi bir geri bildirim saglar. Bu rolü ile ilgili ortak görevleri ile resepsiyonist rahat almak için harika bir yoldur.

2. Resepsiyonist firmanizin haberdar edelim.
Orada, biri isitme daha kötü AOS sey ben sadece burada çalismak AUI degil, AOT biliyorum, potansiyel bir müsteri demek., AU resepsiyonist sirket, AOS son teklifleri haberdar tutarak cosku bu genel bir eksikligi kaçinin. Bu ayni zamanda resepsiyonist sunmak en iyi ve en karli hizmet tanitimi için yardimci olacaktir. Buna ek olarak, o da bir, Auday hayatinda geçirmek için resepsiyonist davet etmek iyi bir fikir AOS, sizin teknisyen veya diger destek personeli au is nasil çalistigini daha iyi bir fikir edinmek için.

3. Yazili olarak bazi temel kurallar olusturun.
Bu mümkün erken yazili olarak açik bir sekilde rol ve sorumluluklari tanimlamak gereklidir. Sizin ve resepsiyonist uygun sinirlari saglamak için üzerinde anlasmaya bir belge olusturun. Resepsiyonist yildir sizinle birlikte olsa bile, hala bir araya gelip gelecek ise yarar rolü yapisi olusturmak için iyi bir fikir AOS. Örnegin,, Äôll resepsiyonist sabah kahve yapmak gerekebilir açikça yapmak istiyorum, ve her zaman 2 yüzük telefona cevap gerekir.

4. Mümkün oldugu kadar çok mesleki gelisim firsatlari saglayin.
Yaptilar tüm oyunlar için göstermek ve uygulanan asla olmadigini nasil favori takim yapacagini düsünüyorsunuz? Çok iyi degil mi? Ayni ilkeler de profesyonel dünyada geçerlidir. Eger resepsiyonist çalismak yoksa onlar alt satirinda etkileyebilecek kötü aliskanliklari içine kayacak. Yodle anda, bizim online pazarlama paketlerinin bir parçasi olarak çagri kayit sunuyoruz. Bu hizmet getiriyor degeri sürekli denetim yapmak ve ek egitim için bir firsat olarak kaydedilen aramalar kullanma yetenegidir. Resepsiyonist için kaydedilen çagri oynayin ve bir sonraki için performansini artirmak için nasil öneriler için isteyin.

Iyi egitilmis bir resepsiyonist yeni bir müsteri kazanma veya rekabet bir kaybetme arasindaki fark olabilir unutmayin. Ön hatti ve ekibinizin ve ayrilmaz bir parçasi olarak resepsiyonist düsünün, Äôll harika bir baslangiç ??olsun!