kaynaklarinizi koymak için sosyal medya vs web tasarim

Pazarlama bir arka plan olan biri olarak, ben birçok sirket bir web sitesi ve birbirleri ile baglantili çalisan aktif bir sosyal medya platformu ikisine de sahip olmasi zorunludur düsünüyorum, beni yanlis anlamayin. Ancak, bakis pragmatik bir açidan, birçok sirket birçok çan ve islik ya da günlük olarak hedef kitlelerine yürütmektedir genis katilimli sosyal medya önünde bir büyük ölçekli web sitesi daha fazla kendi online zaman ve kaynak yatirim yapmaya karar vermeniz gerekir . Bu makalede, sirket için en iyi bu iki online pazarlama yöntemleri hangi inceleyecegiz.

Bir web sitesi ve bir sosyal medya stratejisi arasindaki önemli farklardan biri bir web sitesi reaktif oldugu sosyal medya proaktif olmasidir. Diger bir deyisle, bir web sitesinde, bu, site bulmak saglanan bilgi almak ve cevap kadar okuyucu için. Bu potansiyel müsteri ve is arasinda e-posta veya telefon yoluyla bir yazisma gerektirir. Bir sosyal medya platformu, ancak, hedef kitlenizi iletisim ve birçok farkli sekilde size cevap onlari tesvik için izin verebilirsiniz. Sosyal medya müsteri ve is arasindaki duvari asagi gözyaslari ve ana ofis ön kapilardan yürüyen çevrimiçi esdeger saglar.

Bir kez daha gelismekte olan zaman ve kaynak harcamak gereken yerde daha fazla okumadan önce, ben bir platformda diger tamamlayabilir bu çikarim degilim unutmayin lütfen, ben sadece belirlemek yardim ediyorum. Dikkatinizi nereye gönderilecegini belirlemek yardimci olmak için hedef kitleniz hakkinda birkaç soru sormak gerekir:

Hedef kitleniz nerede?
Facebook’ta kitlenizi mi? Twitter? Tumblr ne olacak? Hedef kitlenizi internet kullanan ve onlarin zaman harcamak nasil degerlendirmek. Bilgi kaynagi sevdiklerinizle iletisim farkli oldugu gibi Amerikalilarin büyük çogunlugu ancak siteyi kullanarak, Facebook kullanir. Hedef kitleniz nerede oldugunu bulmak size zaman çogunlugu odaklanmalidir nereye ölçmek yardimci olacaktir. Bu hedef pazar hiçbiri kullandigi bir Google + hesabi olusturmak ve korumak için zaman ve kaynak israfi, neden rahatsiz? Hedef kitleniz internette zaman geçiriyor ve onlarin gözbebekleri adamak nerede ögrenmek için anketler ve odak gruplari kullanin. Sosyal medya platformlari kullanmaya baslamak ve sorular sorarak ve hayranlari ile sohbet tarafindan dinliyor kim oldugunu görmek. Daha fazla insan katilmak için baslangiç ??olarak sohbet bu platformlarda daha sik ilaniyla baslar ve bu orta vermek zaman ve kaynak miktarini artirmak.

Nasil izleyici ile etkilesim istersiniz?
Online iletisim stratejisi gerçek hayatta müsteri ile iletisim nasil yansitmalidir. Sirket ve nasil su anda izleyici ile iletisim kurar degerlendirin. Bir tugla ve harç magazasi var mi? Eger müsteri hizmetleri için bilinen? Müsterilerinize istediginiz veya sirket ile tutarli temas gerekiyor mu? Eger sosyal medya / web stratejisi iletisim bu formlari tercüme düsünebilirsiniz. Çok sosyal sirketi, küçük bir restoran ya da butik gibi onun sadik bir hayran kitlesi kapali gösterir interaktif yarismalar ev sahibi ve müsterilere tekrar tesvik saglamak için sosyal medya kullanmayi düsünebilirsiniz.

Birkaç öneri:
Eglenceli veya benzersiz sekilde ürün kullanan müsteriler gösteren bir fotograf gönderme yarismasi.
Müsterilerinizin is ne kadar harika oldugunu göstermek için kullanilabilecek bir ticari veya viral video olusturmak için tesvik
Oturakli checkins tesvik etmek ve check-in edenler genellikle bu ödül gibi konum belirleme platformlari kullanin.

Bir web sitesi saglayabilir mesafe tutarken müsterileri ve yakin takipçileri ile temas halinde tutulmasi ile daha ilgili bir is bu fikirlerin seviyor boyunca bir sey düsünebilirsiniz:
Bir e-postanin ve sirketinizin haber ve son olaylarin döngü içinde tutmak için kendi web sitesinde basin bültenleri gönderme gönder.
Bakimli bir basin bölümü tutmak arsivler basin bültenleri ve gazeteciler blogcular ve yakin takipçileri için haber makaleleri.
Eger tüketicilere ürün satiyorsaniz, zaman çok kisa bir süre için belirli günlerinde indirimli olarak seçilen bir ürünün küçük gruplar halinde satmak.

Nasil seyirci ile etkilesim istiyor?
Etkili bir sekilde müsterilerinin iletisim ihtiyaçlarini karsilamak mi? Onlar sirketten daha fazla geri bildirim ister misiniz? Az? Sizin online strateji iletisim uygulamalari dengelemek ve hedef pazar ile iletisim kurmak için daha açik veya dogrudan yollar ya saglamak için harika bir yoldur. Is basvurusu, hediyelik kayit ve fatura ödeme / islem: gibi magazasi disinda ele olabilir islemleri islemek için bir kaynak olarak online platformlarda kullanmayi düsünün. Kitlenizin hizmetleri saglamak için nerede karar verebilirsiniz sirket ile iletisim kurmak istiyorum nasil belirledikten sonra. Büyük bir gelistirme ekibi web sitenize sadece size ve birçok sosyal ag siteleri (Facebook gibi) çok benzer fonksiyonlar gelistirilecek daha uygulamalar saglamak için kendi web sitesinin kod açiliyor ihtiyaciniz herhangi bir görev hakkinda gerçeklestirmek yardimci olabilir kendi üzerinde yapilabilir sosyal medya platformlari da. Internet taklit (hatta yerine) is içi sundugu hizmetler, ancak sirket sadece internet saglayabilir etkilesim olabilir çok farkli sekillerde düsünebilirsiniz.

Izleyici ile ve nasil içinde ve magaza disinda is ile iletisim kurmak isteyen etkilesim bu sekilde düsünün:
Yeni stiller, satis ögeleri ve ürünleri kendi zevkine göre yiyecek ve içecek göstermektedir gösteren bir kisisel alisveris gibi app düsünüyorum; içinde ve kurulus disinda ise alisveris yardimci olmak için bir mobil uygulamasi olusturun. Http://www.5thfinger.com/ gibi sirketler sirket nisan yükseltmek ve müsteri hizmetleri yeni seviyeleri saglayacak ile mesgul için tüketiciler için mobil çözümler olusturmaniza yardimci olabilir.
Twitter’da bir hashtag sohbet kullanin adiniz ve marka deneyimlerini paylasimi için bir araç olarak birbirine müsteriler baglanir ve ayni zamanda gerektiginde düsmek ve müsterilerinize duygulari izlemenize olanak saglar.

Bir sosyal medya kampanyasi ve büyük bir web tasarimi hem de birçok sirket basarili bir online varliga sahip için gerekli olsa da, basari için sihirli bir reçete yoktur, dengesi her sirket kendi belirlemeniz gerekir sey ne kadar her tasimaktadir. Bir web sitesi veya sosyal medya ne diger, büyük web tasarimi daha ayarliyoruz maliyeti daha ucuz, ancak bakim (eksi içerik degisiklikleri ve müsterileri ile genel yazisma) çok az gerektirir ve her 1-2 yilda bir güncellenmelidir. Sosyal medya genel olarak baska bir çalisan üzerinde ise veya birkaç kanal genelinde konusmalari, promosyonlar ve beslemeleri tüm yönetmek için bir out-of-house hizmetini kullanarak gerektirir. Iletisim stratejisi hakkinda bazi elestirel düsünme yukarida parametreleri kullanarak, is modeli uygun bir strateji özellestirmek gerekir.