kitlelerin zayifligi

Hiç çünkü gruptaki sayilarin, gerçekten sizin tüm vermedi, bir durum oldu mu? Eger atama için tek sorumlu olmustu olurdu gibi Örnegin, belki bir akademik grup projesi size çaliskan gibi degildi. Ya da, belki bazi kisi güvenlik için bir stop etmis bir araba itme yardimci olduk ama gerçekten zor itme yoktu.

Biz gruplar halinde kendimizi bulmak, sorumluluk difüzyon vardir. Bazen harekete böylece birçok insan var çünkü biz bile, ilk etapta kendimizi dahil olup olmadigini bilmiyorum. Hiç yolun tarafinda üzerine çekti birisi görülen, ama sadece diger tüm araçlarin hiz ile birlikte sürüs yerine getirdiniz mi? Dahil çok sayida insanin oldugunda, biz baskasi cevap ve ilk eylemde, ya da yardim gerçekten gerekli degildir sonucuna olabilir varsayilabilir egilimindedir.

Çesitli çalismalar göstermektedir ki birinin seyirci sayisi arttikça olarak, sorun ya da ihtiyaci oldugunda, aslinda azalir yardim insanlarin sayisi. Hemen hemen her durumda, mevcut olan daha fazla insan, daha biz sorumluluk difüzyon hissediyorum, çünkü adlandirilan “Bystander Apati,” bu etki olusur. Biz bizden daha yardimci daha yetenekli insanlarin herhangi bir sayida olabilir hissettiginizde sosyal baski duygumuzu azaltmaktadir.

New York’ta yapilan bir deney için bu egilim vurgulanan “Bystander Apati.” Bu yalniz bir birey bir kapi altindan sizan duman gözlenen, bu yüzde 75’i duman rapor okudu belirledi. Üç kisilik gruplar halinde, ancak, raporlama olaylar yüzde 38 düstü. Bu grupta iki kisi tesvik Eger duman raporlama, hiçbir sey yapmak için üçüncü kisi yüzde 10 düstü.

Çogu zaman biz gerçekten acil tanik ya da olup olmadigini bilmiyorum. Bir adam yere çökmüs görürseniz Örnegin, biz iki sonuç arasinda tereddüt olabilir: o çok fazla içme ediyorum çünkü o sadece bir kalp krizi ya da disari çikmak mi mi? Yani, seyirci daha çünkü duyarsizlik fazla belirsizlik “kayitsiz” olabilir. Onlar emin degilseniz, onlar bunu yaparken sorumlu iseniz onlar bilmiyorum çünkü, o zaman genellikle yardimci olmamaktadir.

Olay gözlemleyerek herkes sosyal delil ariyor olmasi muhtemeldir. Çogu insan hazir ve ne zaman baskalarinin varliginda levelheaded görünmesini tercih Çünkü, etraflarinda bu da kisa bakislari ile kanit aramak için muhtemeldir. Bu nedenle, herkes herkes unflustered görünümlü ve hareket basarisiz görüyor. Insanlar açikça taninan ve açik acil sorumluluklarini biliyorum, ancak, yanit oldukça hizli.

Festinger’in, Pepitone, ve 1952 yilinda dönem “de-bireylesme” icat. De-bireylesme nasil, biz bir grup kendimizi bulmak zaman ifade eder, daha az kendinin farkinda ve digerleri us.19 size spor etkinliklerinde bagirma Küfür duydum tüm insanlarin düsünün degerlendirecek nasil daha az ilgili hale gelir. Onlar ayni olay izlerken küçük, samimi bir grupta olsaydi onlar yapacagini düsünüyor musunuz? Temel olarak, de-bireylesme bir grup, bizim eylemlerinden sorumlu daha anonim ve bu nedenle daha az bireysel hissediyorum, sik sik bize normalde rahat olmaz seyler söylemek veya yapmak için neden anlamina gelir.

Diener, Fraser, Beamnan ve Kelemn de-bireylesme antisosyal davranislara yol açabilir gösterdi bir çalisma yürüttük. Tek basina ya da gruplar halinde – – yirmi yedi Seattle evlerinden seker çalmak için sansi vardi Cadilar Bayrami’nda, arastirmacilar 1.352 hile mi isleyiciler degerlendirilir. Arastirmacilar Cadilar Bayrami çocuklar onlari daha anonim hale kostüm olurdu çünkü böyle bir çalisma yapmak için mükemmel bir firsat olacagini düsündüm. Çocuklar deneyciler tarafindan karsilandik kapi geldi, onlar seker sadece bir parça seçebilirsiniz söylendi. Diger durumda çocuklarin anonim kalmak için izin verildi Bazi durumlarda, deneyci, çocuklarin isimlerini sordu. Bir sey almak gitmek zorunda sanki deneyci sonra, oda birakacakti. Unseen gözlemciler çocuklar yanit nasil dikkatli not aldi: Ne zaman tek basina, yüzde 7,5 seker birden fazla parça aldi, gruplar halinde, yüzde 20,8 birden fazla parça aldi! Ayrica anonim kalan çocuklarin isimlerini verdi çocuklara göre daha fazla seker çaldigi gözlemlemek ilginçti. De-bireylesme hile mi isleyiciler birçok sosyal açidan kabul edilebilir ve daha fazla seker çalmak ne karsi gitmek istenir.

Tarihin belirli bir durumda Bystander Apati klasik bir örnek olarak öne çikiyor. Isten eve dönen Catherine Genovese, New York’ta yasayan genç bir kadin, bir gece öldürüldü. Isin talihsiz gerçegi New York gibi bir sehirde, ölümünden sadece bir sayisiz cinayetler oldu, bu oldu. Sonuç olarak, olay New York Times birkaç kisa çizgiler daha fazla bir kapsama almadi. Onu öldürme ek bir gerçegi verilen tanitim olmasaydi Genovese hikayesi bir karanlik ve tesadüfi durumda kalacakti.

Bir hafta sonra, A.M. Rosenthal, New York Times editörü, sehir polis komiseri ile ögle yemegi için disari çikti. Rosenthal alaninda baska bir cinayet hakkinda komiser istedi, ancak komisyon, yanlislikla o Ceneviz dava hakkinda isteniyor oldugunu düsünerek, polis tarafindan ortaya olmustu bilgi sok edici bir parça ortaya çikardi. Genovese ölümü sessiz, gizli veya gizli olay olmasaydi. Daha ziyade, bir yüksek sesle, yipratici, kamu olay olmustu. Onu saldirganin onu kovaladi ve bir 35 dakikalik bir süre onu üç ayri kez biçakladi gibi, otuz sekiz komsulari daire pencerelerden izledi ve hatta polis çagirmadi! Rosenthal derhal bu insidansini arastirmak için bir ekip atanan “Bystander Apati.” Kisa bir süre sonra, New York Times olay ve komsularinin iddia edilen tepkileri ayrintili bir uzun, ön sayfa yazi ile çikti:

Yarim saatten fazla, Queens 38 saygin, yasalara saygili vatandaslar bir katil sap ve biçak Kew Gardens üç ayri saldirida bir kadin izledi. Iki kez seslerini ve yatak odasi isiklari ani isimanin ses sözünü kesti ve onu korkuttu. O döndü Her zaman, onu aradi ve onu tekrar biçakladi. Degil bir kisi saldiri sirasinda polis telefon, kadin öldükten sonra adli bir tanik “.

Herkes tamamen hayrete ve saskin edildi. Insanlar nasil böyle bir sahne tanik ve kesinlikle hiçbir sey yapamadi? Hatta çok komsulari eylemsizligi açiklamak nasil bilmiyordum makalede bahsetti. Tepkiler, ben korktum “” Ben, bilmiyorum “” ve “ben yer almak istemedim, dahil.” Bu “açiklamalar” gerçekten bir sey cevap vermedi. Neden bunlardan biri sadece polise hizli, anonim çagri yapmis olabilir? Taniklar sadece umursamadi: Medyanin farkli dallari – – gazeteler, TV istasyonlari, dergiler, radyo istasyonlari inanilmaz senaryo, hepsi sonunda ayni sonuca gelmeden açiklamak için kendi çalismalari ve arastirmalar yapmistir. Sadece baska bir açiklama oldugu sonucuna vardi, ya da bu yüzden düsündüm.

Gerçekten otuz sekiz kisi anonim bir telefon görüsmesi yapmak için yeterli umursamadi düsünüyor musunuz? Arastirmacilar sorumluluk difüzyon anlamadi? Komsular baskasi yardimci olacagini veya bir baskasi polis çagirir düsünme, tepki vermedi. Çogumuz iyi insanlardir. Her bir komsu bu polis telefon ve yardim almak için onlara kadar oldugunu bilseydim, ben onlar çagri yapmis olur garanti.