mesleki basari ipuçlari – 10 yolu geçmis müsteri ve yönlendirmeleri ile aklin üst olmak

Neden geçmis müsteri ve yönlendirmeleri için zihin üst olmak önemlidir? Potansiyel müsteriler karsilamak için toplantilara katilmak profesyonel basari birçok odak pazarlama eylemleri gerçeklestirmek için. Potansiyel müsteriler toplanti önemli olsa da zaten atif yaptigi geçmis müsteriler ve diger insanlarin göz ardi yok. Geçmis müsteri ve yönlendirmeleri biliyor ve ve verdiginiz hizmet güveniyorum. Onlar zaten iyi bir is yapmak eminiz! Onlar için büyük satis elemanlari olabilir. Iste onlarla zihin üst olmak için bazi pazarlama ipuçlari. Sizin için profesyonel basariya götürecek!

1. Müsteri Anketi – Bir kez müsteri için çalismalarini tamamladi, onu sormak ya da onu servis hizi için. Bu hem de istemci uygulama yolu dahil olmak için bir firsat vermek gelistirmek için yardimci olacaktir. Eger anket sonucunda bir degisiklik yaparsaniz, anket cevap edenler bildirin emin olun.

2. Kartlari – bir kart veya not ile önemli günlerde kabul et – herhangi bir diger özel günlerinde tatil kartlari, dogum günü kartlari ve notlar göndermek için emin olun.

3. Ortak Ilgi Alanlari – Siz ve istemci veya yönlendirme payi bir ilgi? Bu golf, tiyatro, ya da pul koleksiyonculugu olabilir. Bu ilgi için geçerli bir olay bulun. Seninle için müsteri davet ediyoruz.

4.nYour Faiz – Hisse istemci veya yönlendirme ile senin bir ilgi. Belki de bir müze için bir tekne ya da gönüllü var. Istemci veya ilgi katilmak için yönlendirme davet ediyoruz.

5. Müsteri Faiz – Müsteri veya yönlendirmeleri bazen söz ki kendi disinda çikarlari var. Uygun oldugunda istemci veya yönlendirme aktif bir ilgi oldugunu biliyorum hangi bir etkinlige katilmak. Örnek olarak istemci bir yillik bagis olan bir özel sevgiden aktif olabilir. Etkinlikte müsteri katilin.

6. Posta listesi – periyodik olarak uygulamada da uzmanlik ve / veya degisiklikler degisiklikler hakkinda müsteri ya da yönlendirme güncellemek için e-posta adresleri veya posta kullanin.

7. Promosyon Ürün – Gönder veya istemci vermek ya da ilginç bir promosyon ürün yönlendirme. Müsterilerine deger olabilir ilginç ögeleri çok sayida bulunmaktadir. Burada Yaratici olun veya denenmis ve gerçek ile sopa: Kalemler, kagit Pedleri, kartvizit sahipleri vb

8. Ev açin – Bu geçmis müsteri ve degerli yönlendirmeleri tesekkür etmek güzel bir yoludur. Birçok profesyonel bir yillik olay var. Yeni çalisanlar ve sizin ve uygulama için yeni baska bir sey hakkinda müsteri ve yönlendirmeleri güncellemek için kisa bir karsilama konusma yapmak.

9. Sunum – özellikle geçmis müsteri veya yönlendirmeleri için ilgi bir sunum yaparken, sunum için davet ediniz. Profesyonel bir de özellikle müsterileri ve yönlendirmeleri için yaptigi / kendi ofisinde ayni sunum verebilir. Onlari birbirleriyle ag yarari veriyoruz sunum duymak ofisinize müsteri ve yönlendirmeleri bir grup davet ederek.

10. Telefon – Bir süre bir istemci veya yönlendirme görmediyseniz, onlari sadece onlar ne yaptigini görmek için bir ara. Geçmis müsteri ve yönlendirmeleri takdir ve ilgi ve sefkat deger.