olustururken, tanima ve degeri ölçüm

Fiyat ödediginiz seydir – degeri ne olsun.
warren Buffett, berkshire menkul Baskani

Müsterileriniz, tanimak takdir ve ödül bu degeri sunmak. Eger müsterilerinizin size ne teklif degeri istiyorsaniz – Eger onlara deger oldugunu göstermelidir.

Deger güven kadar güven insa ederek baslamak anlamina gelir. Her zaman altinda-söz ve asiri teslim. Sözünü tutmak için bilinen ve daha sonra bazi olun. Dürüst olun. Eger teslim edemez ne söz asla.

Maliyet ile deger karistirmayin. Bir ürünün degeri, maliyetine hemen hemen esit degildir. Örnegin, ürün maliyet $ 2 olabilir ve 10 $ için satmak. Size deger 10 $ oldugunu. Müsteriye deger genellikle satis fiyati daha fazla olacaktir. Sadece müsteriye 10 $ degerinde ise daha sonra satin almak için hiçbir motivasyon var. Onlara deger satis fiyati büyükse Ama, onlar daha degerli bir sey için paralarini ticaret için motive olurlar. 25 $ degerinde müsteriye olabilir. Sonra memnuniyetle ürün için paralarini 10 $ kadar verecektir. Daha bu deger satin alma maliyetini asmasi, daha müsteri sizden satin almak isteyeceksiniz. Her zaman ödediginiz fiyat daha büyük deger sunar. Buradaki zorluk müsteri maliyet çok daha fazla deger görür saglamaktir.

degeri formülü
Nasil deger maliyet bu kadar farkli olabilir? Eger degerini artirmak için çabalari konsantre nerede asagidaki formül inceleyin, sonra kesfedin.

Toplam deger = gerçek deger + algilanan deger

O da anlamak için onu ayri ele alalim. Gerçek deger maddi duran olusur. Bu ölçmek nispeten kolaydir. Gerçek deger, bu sekilde ifade edilebilir:

Gerçek deger = function / maliyet

Islev ürün veya hizmet mekanik veya analitik açisindan ne yaptigidir. Yeni bir araba satin aliyor düsünün. En iyi gerçek degeri için alisveris yapiyorsaniz, en düsük maliyetle en verimli islevi kara tasimaciligi olacakti. Eger pratik alternatifler maliyeti ile karsilastirarak, aracin fonksiyonu faktörü ölçmek olabilir, toplu tasima, araba havuzu, taksi, bisiklet, Sedan, çesitli araba modelleri. Zaman ve rahatsizlik açisindan bu alternatiflerin maliyetleri dikkate almak isteyebilirsiniz. Yeni araç ne ulasim bu modlar olmadigini veriyor?

Yeni aracin fonksiyonu faktörü belirledikten sonra, onun maliyeti tarafindan bölebilirsiniz. Islevini maliyet sizin için daha deger mi? Eger öyleyse, yeni bir araba gerçek degeri vardir. Lütfen analiz sonunda en ucuz araba satin almak istiyorsunuz. Ille. Ne araç için ödemek gerçek ve algilanan her iki degeri bir faktördür sizin için toplam degeri, dayandigini unutmayin. Yani, bazen farkinda olmadan, daha az ölçülebilir faydalar deger atamak ve sizin gibi bir sey satin alin. Sevme gerçek degerini bir parçasi degil, bir ürünün algilanan deger bir parçasidir.

= Inanç x duygu Algilanan Deger

Gerçek degeri ile karsilastirildiginda, algilanan deger dogrudan ölçülmesi daha zordur. Yine de toplam degeri büyük bir etkisi olabilir. Algilanan deger inanç kez duygu ürünüdür. Eger pazarlama çabalarinda vurgulamak gereken tüm faydalari – Bu tür görüntü, güvenilirlik, güzellik ve duygu gibi maddi olmayan etkilenir. Ve daha fazla kar elde – sizin algilanan deger vurgulayan rekabet kendinizi ayirt etmek için en emin yoludur. Algilanan deger bir no-name daha bir marka daha degerli yapan seydir. Nike algilanan deger bir servet insa bir sirketin bir örnektir. Bireyler Biz farkli düsünüyorum, farkli algilama ve seylere farkli degerler yerlestirin. Bu dikkat edin. Kendi yarariniza kullanin. Umudu fiyat pazarlik istediginde, ürününüzün algilanan deger olusturmak unutmayin.

Nasil sattiginiz seyin degerini artirabilirsiniz? Sadece kagit ve mürekkep pahasina ariyorsaniz o zaman kendinizi emtia oyunda rekabet zorluyor. Maddi olmayan duran varliklar – Bunun yerine iliskiniz, yaratici, degerini vurgulamak için yollar bulmak.
Her zaman çok gerçek degeri sunmak ama algilanan deger rekabet.