ortak marka, bir 1 +1-2 formül

Çin ve Amerikan Adidas + Yohji Yamamoto, Intel Inside + Compaq Kisisel Bilgisayar, D & G + Motorola, British Airways ve Citibank, Adidas + McCartney, Mercedes ve Swatch, Bacardi ve Coca Cola, Danone ve Hizli, GOME ve Motorola, Sanayi ve Ticaret Bankasi Hizli … bu en son yillarda ortaya çikan gördük ortak marka en ünlü örnekleri arasinda sadece birkaçidir.

Ortak marka yeni bir olgudur? Pek degil. Deterjan ve beyaz esya markasi ile hem de erken on dokuz altmisli yillarin baslayan petrol marka ve otomobil üreticileri tarafindan kabul marka stratejisi bu tür klasik örnekleri vardir.

Seksenli kadar, ancak, bir sirketin degeri sadece kendi gelir ve maddi duran varlik bazinda ölçülen olmustu degil, birçok sirket gerçekten ortak marka stratejisi söz degil, marka stratejisi her türlü dikkat ödemisti. Marka: Bu sirketler bir is gerçek degeri, tüketicilerin zihninde bulundugu anlasilmaktadir oldugunu sadece son otuz yil içinde.

Ama nasil ortak marka bu degeri artirabilirsiniz? Neden markalar ortak markali ürünler yaratmak için birbirine kimliklerini yatirim mi?

Onlarin kitap (Co-Branding: Ittifak Bilim, St Martin Press, 1999) Tom Blackett ve Bob Danisma Kurulu tarafindan tanimlanmistir gibi ortak marka, bir:

“… Iki (ve bazen daha fazla) markalarin kullanimini içeren pazarlama faaliyetleri genis bir yelpazede kapsayacak sekilde kullanilir. Böylece ortak marka Marlboro Ferrari veya muhasebeciler Ernst ve Young destek Monet sergisine adini ödünç sponsorluklar, dahil etmek kabul edilebilir. ”

Herhangi bir ortak markali stratejisinin nihai hedefi ilgili marka degerini artirmak için taraflarin güçlü birlestirmek olacaktir.
Basarili olmasi için, ortak marka çaba yönlendirilmis olmasi gerekir:

1. Isbirligi markalar gömülü degerleri üzerinde sermaye tarafindan marka farkliligini artirin.

Ürün ve hizmet yasam döngüsü her geçen gün kisaltmak, ve farkli ürün ve hizmet özellikleri ve yenilikleri kolayca ayni sektörde markalar arasinda kopyalanir. Bu ortak markali ürünlere dayanabilir bugünün is bir gerçektir. Degerleri ve aslinda farkli sektörlerde yapan markalarin kimlikleri birlestirerek, ortak markali ürün ve hizmetlerin tüketici tercihlerini, sadakatini kazanmak ve sonuçta marka essiz ve farkli yapabilirsiniz.

Bu kategoride Labbrand içerir:

Taraflarin müsteri sadakat programlari veya ekstra faydalar saglar ve sonunda tüketiciler arasindaki iliskiyi güçlendirmek için diger CRM pazarlama programlarinin maliyet ve iki marka paylasmak sadakat programlari ortak marka,

British Airways ve Citibank, örnegin, sahibi otomatik olarak British Airways Executive Club üyesi olmak için izin veren bir kredi karti ortak markali.

Taraflarin belirli bir dagitici veya tesis için özel olarak yapilmis ortak markali ürün tasariminda isbirligi ticaret pazarlama ortak marka,. It Hizli, Avrupa fast food zinciri için özel yogurt üretti olarak Danone bu anlamda iyi bir örnektir.

Kendi ayirt edici artirarak, ilgili markalarin tüketicilerin zihninde özel bir yeri isgal almak ve sonunda birlestirilmis faydalar saglayarak müsteri sadakatini kazanmak.

2. Tüketicilerin son derece ilgili ürün veya hizmet olusturarak daha fazla deger sunun:

Mevcut seçenekler artan miktari nedeniyle ve diger tüm teklifleri markalar kesmek için özel tasarim zorunda degerli ürünler ve degisken bireysel ihtiyaçlarini karsilamak için hizmet ekledi.
Marka arastirma ve bu özel müsteri ihtiyaçlarini ortaya çikarmak gibi, onlar da tek bir marka, derinden bölünmüs pazar taleplerini karsilamak mümkün olmayabilir bulmak.

Bu kategoride Labbrand içerir:

Kullanimi uzantisi ortak marka. Bacardi ve Coca Cola, örnegin ortak markali Bacardi karistiricilar iki marka tüketmek için baska yollar göstermek ve tesvik degisir var.

Çoklu sponsorlar fazla iki sirket stratejik bir ittifak olusturmak ve belirli bir ortak markali teknolojik olarak gelismis ürün yaratmak için çaba birlestirmeye ortak marka,.

Pazar nis ortak marka.
Örnegin Adidas ve Stella McCartney arasindaki isbirliginin alin. Bu bir kadin odakli, sik ve rahat spor tasarim koleksiyonu getirdi: Stella McCartney tarafindan Adidas. Bu ortak markali hat kadin alicilarin talebi 1 “de yerine ve harika görünüyor bu ürünler” sunmak mümkün olurken islevsellik ve stil karisimlari spor arayan karsilamak için yönetir

Ayrica, üst düzey bir tasarimci isbirligi her iki taraf için pratik yararlari çevrilmis kadinlar için bir spor dizi olusturmak sahip: “özel” spor almak için bir prim ödemek yeni tüketiciler, ve oldu bir ürün yelpazesi çevresinde dolasan reklam, geri 2004 yilinda, ilk spor koleksiyonu üst düzey bir tasarimci tarafindan imzalanmis.

Akilli araç da bir göz atin: Mercedes ve Swatch bir ortak yaratilmasi özellikle büyük metropol genç tüketiciler için tasarlanmistir. Bu durumda isbirligi markalarin imzalari bile araba görünmez ama aslinda bu her sirketin özel uzmanlik sonucudur.

3. Tüketicilerin katilimci markalar dogru olan saygisi artirin

Tüketicilerin her zamankinden daha fazla çevresel ve sosyal oldu gibi farkinda yeni temas noktalari olusturmak ve marka degerlerini katilan hizaya getirmeye çalisirken, tüketici zihninde marka vaadi tutarli görüntüler olusturmak için markalar için gerekli olur.

Bu kategoride Labbrand içerir:

Resim takviye ortak marka. Ortak marka bu formu açiklamak için çok iyi bir örnek sirketler degerli bir neden karsi olan gelir yüzdesi dogrudan sivil toplum kuruluslari ile ilgili elde görülebilir. P & G ve Panjur için Ulusal Dernegi, Starbucks ve Afrika Yaban Hayati temeli sadece tüketicilerin zihninde marka degerleri hizalamak için yardim ve bagis kuruluslari ile isbirligi sirketlerin birkaç örnektir.

Lüks sektöründe ortak markali, D & G tarafindan tasarlanan Motorola cep telefonu, Amerikan cep telefonu üreticisi yüksek kaliteli teknolojik marka vaadi ile Italyan lüks marka imajini birlestirir.

Tamamlayici marka ortak marka, tüketicilerin zihninde ilgili marka görüntüleri güçlendirmek için isbirligi ayni veya tamamlayici sektörlerde marka anlamina gelir. Bu Visa ve Mastercard gibi kredi kartlari da bankalarin güvenilirlik görüntü ile ödeme hizmetleri bayi ve müsteri hizmetleri becerileri birlestirme gibi tamamlayici ittifaklar mükemmel bir örnektir.

Danone ve Motta, gida sektöründe hem de basarili bir sekilde saglikli bilinçli obur ve arzulari tatmin ve kendi marka portföyüne dogrudan rekabet kaçinilmasi Yolka adli bir yogurt dondurma ortak markali.

Küresel ortak marka, çok uluslu sirketler ve yerel oyuncular arasinda ittifaklar agirlikli olarak olusan. MNC teknik know-how ve uluslararasi marka eki getirecek ise genellikle, yerel oyuncu zaten kurulmus dagitim agi ve yerel marka imaji saglayacaktir.

Örnegin, Çin ve American Express Co 2004 Sanayi ve Ticaret Bankasi banka tarafindan düzenlenen ve ulusal bir kredi karti sistemi olusturmak için ülkenin çaba sürdürmek için tasarlanmis American Express logolu kredi karti ortak markali.

4. Bilgi tüketicilerin ilgili alana birbirlerinin gücü bünyesinde birlestiren marka isbirligi dogru var artirin.

Bu kategoride Labbrand içerir:

Olan isim, degeri madde ekleyerek iki tutulan markalarin isbirligi ile bir malzeme olusturulur gerçegini ifade eder Içerik ortak marka,. Bu büyük ölçüde tüketiciler için nihai ürün degeri ve tüketicilerin zihninde dolayisiyla marka degerini artirir.

Onlarin isbirligi içinde yaratilan degeri büyük ve onsuz ürünün nihai degeri derece azalmis olacak gibi Intel ve Compaq Kisisel Bilgisayar, örnegin, bu anlamda sinerji mükemmel bir örnek temsil eder. .

Hakim için piyasa sirketleri ile isbirligi ve rekabet gerekebilir belirler,: Bu onlarin homonym kitap (Rekabet ve Isbirligi birlestirir Bir Devrim Mindset 1996 Birlikte-Rekabet) in Brandenburger ve Nalebuff tarafindan tanimlanmistir gibi isbirlikçi rekabetin, ayni sirket.

Coopetion örnekler Ford Ka, Volkswagen Lupo ve Mercedes / Swatch Smart dogrudan rekabet içinde baslatilan Peugeot ve Citroen ile ortak markali sehir araba Toyota Aygo, Peugeot 107 ve Citroen C1 bulunur

Ortak marka alir yönü degil, söz konusu dört ortak marka degeri gelistirme sürecinin birini veya tümünü birlestirmek olabilir kapsamli bir deger yaratma süreci olarak kesin kabul edilmemelidir.

Çogu zaman her iki tarafin izledigi degeri digeri farkli olabilir ve taraflarca elde olmasi muhtemeldir faydalari birden fazla alanda genellikle.

Adidas ve Japon tasarimci markasi Yamamoto, örnegin, basarili bir çok farkli hedefleri eslestirerek Adidas Y3 olusturduk. Adidas büyüklügü ve ag Yamamoto faydalari marka bilincini artirmak için ise bu isbirligi tarzi arenaya Yamamoto “serinlik” dan marka imaji faydalari ve adimlari Adidas.

Bu çapraz marka her marka için bir kolay stratejisi temsil edemez, söyleniyor. Isbirligi bu tür gerçeklestirilmesinde taraflarin ve özenli bakim arasinda dikkatli koordinasyon ihtiyaci var. Aslinda ortak marka girisimler% 90 üzerinde basarisiz.

Ortak marka, gerçekten, hem isbirligi markalar için esit deger yaratmak gerekir. Esitsiz bir iliski dayali bir isbirligi basarili oldugunu kanitlamistir.

Ilgili markalarin birbirleriyle temel degerleri ve marka inanci paylasmayan Ayrica, eger hiçbir ortak marka stratejisi mümkün olabilir.
Eger marka mesaji bakmak ve algi tüketicilerin zihninde seyreltilmis olmayacak emin olmak gerekir gibi iç içe geçmis iki marka kimlikleri gerçekten zor olabilir.
Aksi takdirde, marka orijinal tüketici kaybolabilir ve anlasmazliklar ortaklari arasinda ortaya çikabilir.

Ortak marka dikkatli koordinasyon, taraflar arasinda özenli iletisim ve detayli performans ihtiyaç analizi. Bu günlük operasyonlarina gün komplike ve gerçeklestirmek ve birbirlerinin standartlarini karsilamak için basarisiz altinda bir veya iki marka neden olabilir.
Isbirligine getirilen ilgili marka hedefleri ve amaçlari açik bir sekilde birbirlerinin nihai ortaklik stratejileri ile ayni olmalidir.

Tüketici karar gibi markalarin hedef kitlelerini ihtiyaçlarini ve isteklerini anlamak için günümüz tüketicilerin artan gelismisligi ile hayati hale gelir, aslinda, bir markanin yasam ya da ölüm. 21. yüzyilda Tüketiciler aradiklari ürün ve hizmet kalitesinin giderek daha duyarli ve simdi bu ögeler katma deger aramak haline gelmistir.
Crossover marka, hakli olarak tasarlanmis ve yönetilen varsa, her katilimci marka ve tüketiciler için katma deger yaratan bir çekici 1 +1> 2 formül saglayabilir.

1.bill sweeney, proje lideri ve adidas spor performans bölümü de giyim baskani.