pazarlama karmasi

Pazar ya da ürün veya hizmet müsteri haline gelebilir insan ya da kurulusun herhangi bir grup tanimlamak için kullanilan genel bir kelimedir. Ancak, herkes ürün veya hizmet bir müsterisidir. Nasil hedef pazarlama hakkinda gitmek ve kim en olasi müsteri ögrenebilirim? En muhtemel müsteri – – is büyük olasilikla çok basarili olurdu! Sadece satin almak için en olasi olanlar hedef yetenegi olsaydi! Bu bilgileri bilmek, size özel degil, insanlarin genis bir yelpazede daha, satin almak olasidir insanlara, birçogu sizden satin almak olasi degildir tüm pazarlama çabalarini dogrudan olabilir.

Ilk adim Iyi Harika bir düsman ve bir Great Pazarlama Stratejisi istiyorsaniz, önce hedef pazar belirlemek gerekir, çünkü odaklanma ihtiyacidir. Eger genel piyasa bakiyor ve çesitli alt veya tespit edilmelidir “pazar segmentleri.” Bu kesimleri tanimlamak sonra, bunlari degerlendirmek ve isiniz için en iyi sonuçlari üretecek pazar segmenti seçin ve bu “birincil olacak gerekir pazar segmentinde “ve istenen sonuçlari tanimlanmis diger pazar segmentleri ikincil pazar segmentleri adi veya E-Myth Michael E. Gerber olarak ifade eder edilmektedir” flanker pazar segmentleri. ”

Simdi muhtemelen soruyorsun – nasil bir pazar segmenti tanimliyorsunuz ve hangi kesimleri ayirt etmek ve is çekmek için potansiyel müsterileri belirlemek için çalisirken digerinden bir pazar segmenti ayirt saglar.

Biz demografik olasi müsteri bulma is her zaman kullanin. Adres, yas, gelir, üniversite derecesi, bir aile büyüklügü, evli ya da bosanmis, gelir dahil birinin istatistik konusmak her zaman, demografik dili konusuyoruz. Demografi, iyi insanlar ve kuruluslar açiklayan dogrudan gözlemlenebilir özellikleri objektif. Bunu size karsiliginda bir sey almak için bir form doldurmak her zaman görmek. Form bu sirket için hedef pazar uygun ya da sirket için bir pazar segmentinde koymak eger iyi belirlemek için özel hedeflenen sorular soracaktir. Standart demografik asagidaki unsurlari içerir:

yas egitim etnik köken
istihdam durumu yaris gelir
konum isgal aile durumu
cinsiyet medeni durum fiziksel özellikleri

Ticari müsteriler için demografik bulgu zaman, bir kisi (bir is) satin alma karari verir unutmayin. Karar verme süreci kuruluslar için farklidir ve kurulus veya örgütün kisiligi niteligine bagli ek faktörlerden etkilenir. Bir kurulusun demografik sunlardir:

sanayi
ürün
Is boyutu (# çalisanlarin satis, vb)
Is Türü (Üretici, Dagitici, Perakendeci, vb)
Yer (Merkez, # Sube, Çalisma Mekanlar)
is cografi kapsami (yerel, bölgesel, ulusal, uluslararasi)
Is Finansal Durumu (Gelir, Kar, Kaldiraç, vb)

Nasil simdi bireysel ve kurumsal sorulari belirledik ki, ihtiyaciniz olan demografik bilgi alabilirim? Iyi kaynak amaci, profesyonel pazar arastirma. Ben hiçbir sekilde sertifikali pazar arastirma sirketi duyuyorum, ama bu bilgi bulmak önemini fark. Iste demografik bilgileri bazi iyi kaynaklari sunlardir:

resmi yaklasimlar:

Bunu göze eger • bir Profesyonel Pazar Arastirmasi firmasi kullanin.
• gibi kaynaklardan ücretsiz bilgi alin:
1. borç. ticaret
2. Ticaret Odasi
3. küçük isletme bürosu
4. devlet ve yerel yönetimler
5. isgücü istatistikleri bürosu
6. Yerel gazete ve dergiler
7. nüfus sayimi bürosu
8. kütüphane referans bölümleri
9. internet (google, sosyal medya)
• müsterilerin Web Sitesi veya Arastirmasi üzeri demografik anket tamamlamak mi
• (tercihen bir dis kaynak ile böylece güvenilir bilgi alabilirsiniz) bir telefon anketi Davranis

gayri yaklasimlar:
• gözlenen olamaz bilgi almak için iyi yerlestirilmis sorular sorarak müsterilerinin gözlem yoluyla içi veri toplayin. Sizin bulgulari belgelemek için emin olun.
• sizin bulgulari belgelemek için bir Müsteri Demografi Anketi olusturun.
• dogru veri derlemek için yilin mevsimsel farkli aylarinda aylik olarak bilgi toplayin.

Artik listeleri derlenmis ve tüm yukarida tamamladiklarini, bu birincil hedef pazar ve ayni zamanda bilinen ikincil hedef pazarlari belirlemek için veri belirlemek ve yikmak zamani “flanker pazar segmentleri.”

Dikkate müsteri ve ürün veya hizmet satmak alir isiniz için bir ürün-pazar izgara kurmak için emin olun. Izgara bir baska bölümünde, ürün veya hizmet satmak ve size hizmet müsterilerinin çesitli listeler. Müsterilerinizin gözünde onlari ayirt açisindan ürün ve / veya hizmetlerinizi tarif etmek emin olun. Simdi gitmek ve çesitli bilgileri doldurun. Kilavuzun baska bir bölümünde, pazar segmentleri belirlemek. Alinan demografik bilgileri ile izgara her segment için bilgileri doldurun. Simdi en önemli kesimi seçin ve birincil hedef pazar olarak atamak. Eger diger önemli bölümleri varsa, ikincil hedef pazarlar olarak tarif.