pazarlama sefi ikilemi çözüm – dogru nisan ölçümleri

Ortalama olarak, sirketler her iki yilda bir CMOS degistirin. Bu gerçekçi olmayan beklentileri, belirsiz is gereksinimleri, ya da daha temel bir sey bir fonksiyonudur? Belki de çözüm dogru ölçümü kadar basit oldugunu hangi gerçekten baglar tüketicilerin markalara – duygusal nisan.

Marka ve pazarlama çabalari tüketici davranislari baglanti görevi en iyi Bas Pazarlama Görevlileri günlük ugrasmak ‘hangi ile zor biridir. Bu kendini degerlendirme anketleri, odak gruplari ve derinlemesine görüsme gibi çözümler kritik sonuçlari ve tüketicilerin gerçek dünya davranis arasindaki kesin muzdarip. Bu devam eden bir sorun ellerinden geleni ölçülebilir degil nerede tatsiz pozisyona Bas Pazarlama Görevlileri (CMOS) koydu, ve sonuç olarak is güvenligi güvence altina asla.

cmo ikilemi

Onun Gallup Yönetim Dergisi makalede “Pazarlama Müdürü Açmazi,” Willam J. McEwen CMO konumunun bazi zorluklari bakar – hizli ciro, yüksek basinç beklentileri ve kötü tanimlanmis bir is. CMO konumu müsteri kazanimi baglidir anlaminda dogal zorluklar karsi karsiya

a) marka vaadi iletisim ve
b) Sirketin marka vaadi üzerine teslim.

Çalisanlarin marka vaadi teslim yardimci zaman tüketici ilgisine ve karlilik hem de yükselir. Zorluk CMO denklemi (reklam ve pazarlama ile marka vaadi iletisim) ilk yarisinda kontrol ancak ikinci yarisinda (çalisanlar ve islemleri ile marka vaadi üzerine teslim) oldugu ortaya çikar. CMO isgücü üzerinde dogrudan kontrole sahip. Onlar ambalaj, tanitim ve söz degil, günlük kurtulus ve uygulama kontrol. Böylece, marka büyük ölçüde, gerçek potansiyeli ve potansiyel tuzaklar, için CMO kontrolü disinda olan çalisanlarin elinde bulunmaktadir.

gallup önerdigi çözümü

Ikilemin çözümü iki yönlü oldugunu. Ilk olarak, CMOS marka, tüm genisligi tanima ve anlama yetenegine sahip olmalidir – markanin vaadi her deneyimi müsterilerine çalisan ve müsteri arasindaki her etkilesim marka yapmak. Bu CMOS “bakis müsteri açisindan dünyaya bakmak.” Gerektigini belirtir Ikinci olarak, üst düzey yöneticiler kendi CMOS için daha kapsamli, iyi tanimlanmis hedefler ve hesap önlemlerin planlanmasi gerekir. Ancak, Sayin McEwen tarafindan önerilen bu çözüm hedefin gerisinde. Sorun ve ilgili çözümlerinin degerlendirilmesi aklin daha genis bir bakis, pazar, marka ve CMO dahil uzatilabilir – zihin her iki içeren bir görünüm, rasyonel ve duygusal, ve bir saglar nisan, marka ve karlilik daha dogru bir resim

rasyonel vs duygusal zihin

Rasyonel ve duygusal – bir nöropazarlama açisindan bakildiginda, insan aklinin en az iki parça vardir.

Rasyonel akil, makul mantikli ve dogrusal. Rasyonel zihin davranisi için levelheaded açiklamalar gelistirmeyi mükemmel. Bu onlar rasyonel alisveris olduguna ikna tüketicilerin (ve digerleri) sahip çok iyi. Rasyonel zihin birkaç yil öncesine kadar bilim adamlari bile duygusal zihin kesfetmek degildi bu kontrol oldugu yanilsamasini yaratmak çok iyi. Diger bir deyisle, rasyonel aklin uygun “Bence, öyleyse varim.”, Hiç Descartes’in ünlü ama kusurlu çizgi beri duygusal aklin varligini gözden kaçirdigi

Duygusal zihin, iliskisel büyük ölçüde bilinçalti, akil ve yogun. Duygusal zihin akilci zihin daha güçlüdür. Bu rasyonel aklin daha fazla dayaniklilik vardi. Bu daha hizli rasyonel zihin daha çalisir. Bu beyin milyonlarca yil içinde gelisti sirayi kismen kaynaklanmaktadir. Öncelikle duygular sorumlu olan beynin bu alanlarda, hipokampus, amigdala ve insula, diger bölgeler arasinda, 5 gelistirilen – 10 milyon yil önce. Öte yandan, rasyonel düsünce, neokorteks, sorumlu beyin kismini sadece 40.000 gelistirdi – 2 milyon yil önce. Duygusal zihin olgun bir yetiskin gibi iken evrimsel beyin gelisimi açisindan, rasyonel akil, henüz emekleme asamasinda oldugunu. Rasyonel aklin hala biraz iken Yani duygusal zihin, revizyon ve güncellemeleri yüzlerce olmustur ‘arabasi.’ Arastirma duygusal zihin davranis daha güçlü bir sürücü oldugunu onaylar. Tüketiciler duygusal zihin ile satin almak ve akilci zihin ile satin alma (esleri için, örnegin) açiklar.

tam yapan mevcut müsterilere önemini

Gallup “karli büyüme bir sirketin müsterileri için derecesine dogrudan baglidir ‘tam mesgul.'” Göstermistir Gallup “güçlü duygusal bagli ve davranissal sadik.” Olarak Öte yandan “tam yapan mevcut müsterilere” tanimlar, aktif serbest müsteriler olan “tamamen … Sirketinizin kopuk bunlar sirket veya marka dogru düsmanca düsmanca olabilir … her zaman tam olarak ne hissettigini baskalarina anlatmak arzu ediyoruz.”

Negatif müsteri-çalisan iliskileri ve müsteri kazanimi müteakip damla kaçinilmazligi CMO dogru ölçmek ve duygusal nisan ölçmek için bir yol bulmak zorunlu hale. Onlar marka ile etkilesim tüketicilerin hissediyorum bilinçli ve bilinçalti duygulari düzenlemek için dogru bir yöntemle, CMO ayni “iyi hissediyorum” deneyimi için tekrar tekrar müsteri geri saglamak için bir mücadele sansi var. CMO marka için bu duygusal profiline sahiptir kez, sonra o odaklanarak hakkinda ayarlayabilirsiniz “artan satis payi … anlamli bir marka gelistirirken.” O zamana kadar, CMO bir dümen olmadan deniz üzerinde bir gemiye benzer, basibos bir olmadan haritasi.

duygu ve bilinçalti sürücü davranisi

Duygular ve bilinçalti satin alma davranisi da dahil olmak üzere tüketici davranislari arkasindaki en önemli itici güçler vardir. Sorun dogru belirlemek ve gerçek zamanli olarak bilinçli ve bilinçalti duygulari ölçmek için bir araç gelistirmek olmustur. Böyle bir araci yoklugunda, CMO gibi alisveris davranislarinin gözlem gibi temel, ilkel yöntemleri, güvenmek zorunda, kendini degerlendirme anket ve odak grup nisan ve davranis tahmin etmek. Bu yöntemler en iyi sonuçsuz kanitlamistir. CMO is güvenligi böylece titrek ve güvenilmez veri toplama yöntemleri baglidir. Nasil tüketici veriler hala arkaik sekillerde toplanan ediliyor göz önüne alindiginda, CMO pozisyonunda görev süresi çok kisa oldugunu hiç de sasirtici degil. Sorun CMO isi yapmak için nasil bilmiyor mu ya da degildir. Sorun hiç kimse performans karar olabilir, karsi gerçek bir kriterler vardir bu yüzden dogru duygusal nisan ölçmek için nasil bilir olmasidir.

marka vaadi iletisim

Avis ve Volkswagen, William Bernbach için en basarili kitle iletisim reklam kampanyalari yaraticisi bir ürün hakkinda dogru olani söyleyebilirim “dedi ve kimse dinleyecek. Sen insanlarin bagirsak içinde hissedeceksiniz sekilde söylemek var. Bunu hissetmiyorum çünkü eger, hiçbir sey olmaz. ”

Bu duygusal, bilinçalti oldugu gibi marka degeri degeri rasyonel, bilinçli zihin çok fazla degildir. Tüketicilerin bir sirket veya teklifleri düsünmek nasil degil. Bu bu konuda hissediyorum. Ve çogu zaman, onlar ne hissettigini bile bilinçli olarak farkinda degiliz. En basarili pazarlama kampanyalari kafa ve kalp, rasyonel ve duygusal konusacak. Ancak, çogu CMOS için, dogru denklemin duygusal tarafi ölçme yetenegi hiçbir yeterli duygusal cetvel var daha baska bir nedenle, eger, bir seçenek degildir.

En iyi duygusal nisan ölçme sözü vermistir bir sirket zaten adi, Duygu Madencilik Sirketi. Duygu Madencilik Sirketi duygusal aklin dogru ve güvenilir ölçüm saglayan bir çevrimiçi, projektif teknik gelistirdi. Bu benzeri görülmemis ve Duygu Madencilik en araci bir bagirsak düzeyde tüketicilere ulasmak isteyen her sirket için standart olmasi mantikli gibi oldugu için bu bilgi çok önemlidir.

marka vaadini yerine

Markanin vaadi üzerine teslim CMO ikilemi ikinci bölümü, ayni zamanda ona önemli bir duygusal bileseni vardir. Bu hala özünde duygusal varliklariz insanlar ile ilgili olarak sürpriz olarak gelmelidir. Iyi çalisan memnuniyetini olumlu karlilik ile baglantili oldugu anlasilmaktadir. Daha fazla mesgul çalisanlari müsterileri ile daha iyi etkilesim vardir, müsterileri ile etkilesimleri daha iyi, daha olusturulan sadakat ve müsteri sadakatini kar esittir.

Gerçekten kaldiraç çalisan bagliligi için, çalisanlar gerçekten genel olarak müsteri tabani hakkinda ne ögrenmek. Bir çagri merkezi temsilcisi düsünüyor ve, daha da önemlisi, müsteri aciz, can sikici çocuk gibi oldugunu hissederse, etkilesimleri açikça yasayacaktir. Bir çagri merkezi temsilcisi yardima gerçek ihtiyaci olan yenilikçi fikirlerin kaynagi olarak müsteri görürse, etkilesimleri güzellesmek ve marka olumlu degisim sonucunda yeni bir sampiyon kazanacaktir.

Marka vaadi teslim CMO amaç disinda olsa da, o hala tüketici marka algilar ve b) nasil tüketiciye istedigi nasil bir) anlayisi, edinme ve daha derin, daha dogru paylasarak teslim denetlemek meslektaslari etkileyebilir marka deneyimi. Bu sekilde, CMO en iyi olasi müsteri deneyimi olusturmak için gerekli sabit veri ile sirket saglar. Bu tanitim ve teslimat için pozitif kurallar olusturur olarak üst yönetimin elinde bu tür bilgiler örgütsel degisim ve marka gelistirme güçlü bir sürücü olacaktir.

Tüketicilerin duygusal tepkileri ölçmek simdi pazarlama araç için yeni ve gerekli araçlari yaratarak, ön plana geliyor pazar arastirmasi bir yönüdür. Dr Tom Snyder, yöntem bir soru, marka ya da kavram, devletlere bilinçli ve bilinçalti duygusal tepkiler tanimlayan Duygu Madencilik Sirketi A.S., kurucusu, “duygu veri – nicel ve nitel – bir aydan kisa bir süre içinde olusturulur ve tüketicinin perspektif içine daha önce mevcut olmayan bilgiler saglar. Sonuç olarak Coca-Cola olarak müsterilerimize, daha iyi pazarlama ve dagitim hem de hedef mümkün olmustur. ”

McEwen yazisinda önerildigi gibi, CMOS bakis müsteri bakis açisindan dünyaya bakmak gerekir, ve üst düzey yönetimi, CMO için daha kapsamli, iyi tanimlanmis hedefler ve hesap önlemlerin planlanmasi gerekir. Duygularin rolü kabul ederek ve duygusal tepkileri ölçmek CMO için firma hem de is güvenligi için rekabet avantaji saglar!