pazarlama ve satis arasindaki fark

Pazarlama ve Satis: Hiç gerçekten ikisi arasindaki fark nedir soru sordun mu? Pazarlama ve dogru yapilan satis is yardimci hayati baglantiyi olacak piyasada hayatta. Is basarisi bu bilesenlerin her ikisi de bagli oldugu için hala satis ve pazarlama bu iki unsur arasinda karisiklik. Pazarlama pazarin ihtiyaçlarina göre bir ürün tasarimi ve reklam yoluyla ürün tanitimi ve ürün için rekabetçi bir fiyat ayarlama içerir. Tüm bu pazarlama gerçekten satis sürüs için bir platform saglanir yok. Öte yandan satis sürecinde size ürün satmak ve müsteri olusturdugunuzda size ne oldugunu da. Birlikte satis ve pazarlama satis bir parçasidir ve bir digeri olmadan yapamaz. Bir isin basarisi bu iki önemli yönü basarisi için çok önemlidir.

Uygun bir pazarlama teknigi sirketinizin gelecekteki satis için bir baslangiç ??noktasi olarak kullanmak budur. Pazarlama arastirmasi satis için reklam tasarimi dogru bir fikrin tasarim kapsar. Pazarlama simdi yapilmasi ile, sadece yüz yüze toplanti veya soguk aramalari veya ag yoluyla müsteri ile dogrudan etkilesim içeren tüm çabalarin baslangiç ??olan, satis geçmek. Her zaman bu iki bilesen arasinda bir rekabet gibi görünüyor, ama bir digeri olmadan etkili olamaz. Pazarlama tarafinda onlar kendi ürünün tasarimi, ve bu ürünün gelecekteki satis için gerekli olan araçlari gelistiren tasarim arkasindaki strateji oldugunu düsünüyorum çünkü üstünlük oldugunu söylüyor. Satis tarafinda geçerli bir nokta olarak görüyor ve aslinda ürün satan kim onlari çünkü is herhangi bir para hiç yok tek nedeni oldugunu düsünmezler.

Ama pek çok uzman var bu ikisi arasinda bir denge olmasi gerekir, ve bu pazarlama burada önemli bir rol var olduguna inaniyorum. Basarili bir pazarlama kampanyasi ile satis kolay görünmesini saglayabilirsiniz. Bu insanlar aslinda baskin lider olan satis elemanlari olduguna inaniyoruz yapar. Pazarlama departmani en önemli rolü satis departmani için firsatlar yaratmaktir. Güçlü bir pazarlama departmani ile sirketinizin basarisi yardimci olacak daha fazla satis sunmak mümkün olacak. Pazarlama satis, sürekli satis departmani yedekleme ve basariyla son ürün teslim etmek sagliyor biri için bir yasam destek gibidir. Hedefi her zaman daha fazla müsteri kazanmak ve daha iyi pazar görünürlük için kendinizi gelistirmek için olmasi gerektigi gibi bu ikisi arasinda bir ayrilik ya da ayrilik yoktur asla.

Açikça farkli islevlere sahip olsa da bu iki bölüm birlestirmek birçok isletme vardir. Satis departmani açikça pazarlama departmani aslinda pazar taleplerini ve ihtiyaçlarini ne okuyan mesgul iken, müsteri ihtiyaçlarini ne gereklerini yerine getirmede ilgileniyor. Pazarlama departmani temel amaci piyasada gelecekte kadar sekil nasil öngörmek oldugunu. Gelecek birkaç yil için pazar ihtiyaçlarina, ürün yemek öngörülüyor ve buna göre ürün tasarim degisiklikleri yapmaya hazir olmalidir.

En önemli sey bir sirketin pazarlama ve satis departmani arasindaki uyum ve birlik olmasi gerektigidir. Bu sadece gelecek yil için sirket için artan satis ve büyüme yol açabilir. Satis elemanlari-dönüsümlü olarak pazarlamacilar sirket için kaliteli ürünler gelistirmek ve üretmek saglayan satis yoluyla sirketin içine para koymak. Her ikisi de sirket bir rol ve bir yere sahip ve sirketin iyiligi için kendi yetenegi bulunuyor excel tesvik edilmelidir.