sadece bir alerji ya da tam gelismis sinüs enfeksiyonu

Her yil, bu ABD’de 39 milyon kisi sinüzit ve yaklasik 32 milyon alerji muzdarip oldugu tahmin edilmektedir. Bazi belirtileri benzer olsa da, bu iki saglik kosullari birçok yönden de farklidir.

Bir alerji bagisiklik sisteminin bir hastaligidir. Bir kisi alerjenler veya polen veya toz gibi tahris edici pozlanmis zaman bir alerjik reaksiyon tetiklenir. Asagida farkinda olmalidir alerjik belirtileri sunlardir:

• hapsirma
• Kasintili ve gözlerde sulanma
• Havasiz veya burun akintisi
• Beyaz veya açik mukus
Göz veya burunda • yanma hissi

Öte yandan, sinüs enfeksiyonu da burun veya sinüs iltihapli anlamina gelir. Var sinüzit ne tür bagli olarak, belirtiler üç ay (kronik sinüzit) için sadece birkaç gün (akut sinüzit) sürebilir. Eger sinüzit muzdarip olabilir gösteren isaretler bazilari asagida listelenmistir sunlardir:

• Bas agrisi ve yüz agrisi
• Öksürük, ates ve yorgunluk
Asiri mukus nedeniyle • Burun tikanikligi
Kalin mukus ile • Burun akintisi, sari veya yesil
Koku • Indirimli duygusu
• Bogaz agrisi, zor yutmak için yapim

alerji karsi savasi kazanmak

Eger alerji sahip egilimli oldugunu düsünüyorsaniz, o zaman önleme bir numarali öncelik olmalidir. Pencere ve kapi özellikle sonbahar mevsiminde, kapali tutun. Polen veya toz elbiselerini birikir, çünkü eve döndügünüzde sizin giyim degistirin. Bir dus almak da vücut veya saç birikmis olabilecek tahris edici kurtulmak için tavsiye edilir. Sizin zemin sildi ve vakumlu ile, evinizin temiz tutun. Toz veya polen ile temas gerektiren bir çalisma yaparken yüz maskeleri kullanin. Bir nemlendirici de kolay nefes yardimci, sizin sinüsler nemli tutmak için kullanilabilir. Eger alerji yasiyorsaniz, belirtileri gidermek için antihistaminikler ve dekonjestanlar almak. Tuzlu spreyler kullanimi da tahris edici sizin sinüsler temizlemek için tavsiye edilir. Belirtiler devam ederse, doktorunuza danisin.

Bir sinüs enfeksiyonu kurtulmak

Bir sinüs enfeksiyonu ile ugrasirken, diger komplikasyonlari önlemek için hizli hareket almak önemlidir. Asagida sinüzit kurtulmak için bazi adimlar sunlardir:
1. Enfeksiyon nedenini belirlemek ve uygun tedavi geçmesi ne oldugunu ögrenmek için doktorunuza danisin. Enfeksiyon bakterilerin neden oldugu takdirde antibiyotik alinmalidir. Bir mantarin neden oldugu ise anti-mantar ilaçlar reçete edilir. Alerjiye bagli ise, steroid burun spreyi olarak uygulanabilir.
2. Burun tikanikligi gidermek için sözlü dekonjestanlar almak. Agri kesici, paracetamol ve ibuprofen gibi karsi agri kesiciler üzerinde, alinabilir.
3. Bu buhar tedavi ve tuzlu sulama gibi ev ilaçlari deneyin. Buhar tedavileri tuzlu sulama asiri mukus ve sinüslerde diger tahris edici temizler ise, kalin balgam kurtulmak çok faydalidir.
4. Portakal suyu ve su gibi sivi çok içmek. Tavuk çorba ve sicak çaylar da tavsiye edilir.
5. Sigara azaltmak, ya da mümkünse, sigara zarar olarak tamamen sinüs zarinin aliskanligi çikin.
6. Ev ilaçlari ve ilaçlar etkili degilse, endoskopik cerrahi hakkinda doktorunuza danismalisiniz.