shot bardak kisa bir tarihçesi

Bir çekim cam içeren veya bu nedenle dönem “bir atis”, da ya baska bir sivi bilesimi içine dökülebilir, ya da çogu durumda, cam dogrudan tüketilen ölçü likör, için tasarlanmis bir minyatür cam olarak tanimlanmaktadir.

Sözcük çekim cam ilk bazen 1940’larda Oxford Ingilizce Sözlük tarafindan icat edildi. Orada çekim cam kökeni hakkinda çesitli efsanevi hikayeler, ama dayandi bir çekim cam agirlikli grappa içmek için kullanilan Italya’da iki yüzyildan fazla, için kullanilan olmasidir. Bu likör düz savasirken yavas yavas degil, yudumladi oldu.

Çok daha erken zamanlarda, içki tipik bir miktarini ölçmek veya içmek için kullanilan kap Jigger veya Pony olarak biliniyordu. Alkol bir çekim içeren bir küçük cam viski olarak tanimlanir. 19. yüzyilin sonlarinda, Yasaklanmasi safaginda, pek çok Amerikali içki kazinmis olan reklam tasiyan ince viski gözlük yaygin. Resim ve tasarimlari bir ürün yelpazesine sahip süslenmis Bu gözlük simdi atis cam koleksiyoncular arasinda açgözlü ögelerdir.

New York Times 1940’larda ifade çekim cam kullanan ilk yayin oldu, New York’ta içki vurdu hacmi standardize etmek girisimi ile ilgili bir hesap içinde. Viski veya rom bir golf sopasi sunuluyor kanallar kazi isçileri hakkinda 1800’lerin gibi erken birkaç imalarla vardir. Yazi yazildiktan sonra Ancak, ifade çekim cam sadece iyi bir anlasma daha sonra evrensel oldu.

Yasaklanmasi ve cam arasinda asikar bir iliski vardir; gerek dogrudan alkol ile baglantili oldugu. Yasaklanmasi vurdu kez önce, çogu gözlük kenarlarinda ince. Yasaklanmasi sonucuna sonra, çekimler için gözlük kalin üsleri ve iki ile üretildi.

Çekim cam dogumundan birkaç ilginç folklor vardir. Bir masal ilk Eski Bati Salon belirtilen olan cam açiklar; patronlari içecek tek bir çekim için mermi ticaret ne zaman. Baska bir hikaye cam et mevcut herhangi bir kursun atis (tütün chewers tarafindan kullanilan kavanoz tükürmek benzer) içeren yemekte kullanildigini belirtti. Bir popüler sürümü çekim (kursun dolu) onlar dik durmak böylece, kullanilmayan tüy kalem tutmak için icat edilmistir itiraf etti.

Kelime çekim de asilama çekim benzer doz, olarak tanimlanabilir. Bu kesinlikle ifade çekim cam uygulamasi öncesi tarihleri.

Pek çok insan kelime çekim baslangiçta Schott, Alman kimyager ve Cam uzman Friedrich Otto Schott ve adasi olarak yazildigindan oldugunu biliyoruz. Fizikçi Ernst Abbe ve enstrüman mühendis Carl Zeiss ile birlikte, Jena, Almanya’da 1884 yilinda bir cam esya fabrikasi kurdu. Bu Jena cam ilk Schott cam icat sanilmaktadir. Amerika’da üretilen zaman Daha sonra, adi atis cam için kisaltilmis ve orijinal adi kisa bir süre hafizasindan silindi.

Birçok ülkede, hem tek ve çift çekim boyutlari standardize edilmistir.