veri isleme evrimi

Bilgi Islem zaman içinde büyük ölçüde degisti. Bir Charles Babbage (1791-1871) için modern analitik bilgisayarin baslangici izleyebilirsiniz iken onlar kod kiricilar olarak kullanilmistir, biz gerçekten Ikinci Dünya Savasi sirasinda modern bilgi sistemlerinin basinda gördüm. Savastan sonra, birkaç bilgisayar hayatimizi nasil etkileyecegini merakla beklenen. Erken hatta IBM sadece bir bilgisayar gerekir sirketlerin bir avuç olacagini düsündüm.

O günlerde, bilgisayarlar vakum tüpleri ve çekirdek bellek dayali büyük sistemleri vardi. Entegre devre ile birlikte, bilgisayar mimarileri dev bir siçrama oldu. Geç 1980 anabilgisayar sistemleri 1990’larin basinda Istemci / Sunucu uygulamalari dönüstü. Buna paralel olarak, Internet birkaç mühendis ve arastirma sistemleri bir World Wide aga büyüdü. Bu seyler gerçekten degistirmeye basladiniz ticaret internet üzerinden yürütülen saglayan bir Al Gore kaleme fatura kadar degildi. Her is, her örgüt, bir bosluk yapmak zorunda kaldi “Net.”

Internet her yerde dogasi yerel bir varligi korurken is global bir erisime sahip olmak için mükemmel bir yol yapti. Yakinda, uygulama saticilari internet tabanli uygulamalar yapiyor. Bugün, çözüm saglayicilar hizmet odakli mimariler ve is yapmak için hangi daha çevik ortamlar saglamak için BPEL istismar vardir.

Bugün, büyük, ucuz islem gücü ile Internet birlestirerek, veri isleme müsteriler ve tedarikçiler ile etkilesimleri entegre ederken kuruluslarin iç isleme dönüstürmek ve gelistirmek hangi mekanizmalarina muhasebe departmanlari bir yardimci islevi dönüstü.

Modern veri isleme için anahtar, basit bir manuel sürecinin otomasyonu degildir. Bugün, is veri isleme, bilgi sistemleri, is çalistirmak için kullanilan çok süreçleri degistirmek oldugunu fark eder. Sadece daha verimli ayni seyleri yapmak degil, farkli incelir yapmak.

Geçmiste bir siparis basili ve bir tedarikçi gönderilir. Siparis madde stok, bu sevk edildi ise, alinan ve oldu. Degil Stoktaki Ürünler tekrar siparis üzerine yerlestirildi. Tedarik zinciri entegrasyonu ile Bugün, tüm tedarik zinciri bir ag entegre edilmistir. Depo yönetim yazilimi stok seviyeleri düser ve siparis yerlestirilir tedarikçiler bildirir. Tedarikçiler kendilerini siparis desenleri tahmin ve müsteri ihtiyaçlarini tahmin madencilik ve CRM (Müsteri Iliskileri Yönetimi) yazilim veri kullanin.

Hatta isletmelerin müsterileri ile etkilesim nasil degisti. Geçmiste, isletmelerin olasi müsteri büyüklügü sayisi hitap kitle pazarlama kullanilir. Bugün, biz bir grup olarak isletmeler özel mal ve hizmet kitle özellestirme var.

Hayir, bu babanin veri isleme degil. Artik iplik bantlar ve delikli kartlarin bir cep koruyucusu kapli mühendis dünyasinda veri isleme dünya. Bugün, veri isleme ve veri girisi hiç yeni ve daha heyecan verici bir sekilde tüm hayatimizi etkiler.