yönetim danismanligi proje, iyi kötü ve çirkin gözden

Herhangi bir meslek için geçerli oldugu gibi, yönetim danismanlari zaman ve deneyim ile islerini daha iyi olsun. Bu, proje degerlendirmeleri yürütmek bir projenin sonunda müsterilerine ‘geribildirim toplama ve ardindan gelecek nisan performans saglamak için bu geribildirim kullanarak bir noktaya olun danismanlari için özellikle dogrudur.

Müsterileriniz ve iç takim hem de proje sonrasi degerlendirme (KTT’ler) kendi basari üzerine insa ve iki kez ayni hatalari yapmamak için ideal bir firsattir. Ama hazirlikli olun: bu projenin performansi söz konusu oldugunda Dürüst bir proje degerlendirme, iyi kötü ve çirkin bir sabit göz alarak içerir.

Dürüst bir proje inceleme bazen ego aci olsa da, size bir sonraki nisan üzerinde daha iyi bir is yapmak emin olmak için almak geribildirim her ons kullanabilirsiniz unutmayin.

müsterinizin kendi sözleriyle

Müsteriniz size etkisini degerlendirmek için bir firsat proje sonuçlandirmak olacak vaktinden iyi bildirin. Bu baslangiçta müsteriye sunmak proje zaman çizelgesi içinde son adim olarak PPR dahil etmek iyi bir fikirdir.

Zamani geldiginde, bizzat toplanti yapmak ve müsteri organizasyon, hem de proje yöneticisi, hesap yöneticisi ve girdi saglamak isteyebilirsiniz herhangi bir diger içinde kilit paydaslarin eklemeyi unutmayin.

Gündem ilk: Eger proje ile memnuniyet müsterinizin genel düzeyini anlamaniza yardimci olmak için tasarlanmis sorular sorun. Bu müsterinin hedeflerine ulasmak mi? Istemci sonuç elde etmek için takip süreci hakkinda ne düsünüyorsunuz?

Açik olun. Nasil müsteri proje yönetimi hakkinda hissettiniz? Onlar haftalik durum verdiginiz e-posta gibi mi? Onlar da ayrintili, ya da yeterince ayrintili degil nerede? Proje boyunca gerçeklesen toplantilar hakkinda ne: Onlar müsterinin bir zaman etkin kullanimi miydi? Uygun online onay süreci oldu, ya da müsteri dahaki sefere farkli bir yaklasimi tercih ediyor? O yeniden baslamak için bir sans olsaydi istemci degistirecek baska bir sey var mi?

Bu toplanti ayni zamanda müsteri ekibinizin saglanan hizmet düzeyi hakkinda ne düsündügünü ögrenmek olacak gerçegin andir. Ekip üyeleri zamaninda müsterinizin isteklerine yanit mi? Tam herhangi bir soruya cevap mi? Sorunlari müsterinizin memnuniyeti çözüldü? Istemci beklenen ne isin kalitesi oldu mu? Nerede ekip kisa düstü?

Eger yaklasim veya hizmet nasil gelistirebilecegimizi için müsterinin özel önerileri için sormak emin olun. En önemlisi, bir sonraki nisan sirasinda bu öneriler top-of-zihin tutmak için hazir olun.

Toplantidan sonra, müsteri göndermek bir e-posta, not veya hediye tesekkür – iliskiniz ve projenin büyüklügü derinligine bagli olarak – sizin takdir ifade etmek.

Ofisinde geri

Istemci ile proje sonrasi yorum sarilmis bir kere, isinizi hala yapilmaz. Simdi kendi ekibi ile oturup kendinizi bazi zor sorular sormak zamani.

Proje dokundu her takim üyesi ile bir iç proje degerlendirme tutun – ya da yalniz danisman iseniz, kendi basiniza yapmak için zaman kenara koyun. Bu isin mali tarafinda sizi performansini artirmak amaci ile, saglanan müsteri hizmetleri için her seyi dürüst bir degerlendirme için zamani.

Ilk olarak, is mali performansi bir göz atin. Herhangi bir alanda asimlari var proje nerede? Onlara ne neden? Tahminleriniz dogru veya yolu kapali idi? Teslim kalitesi hakkinda ne? Projenin parçalari oldugunu ekibinizin adina yeniden çalisma gerekiyor? Eger öyleyse, ne kadar bu is mal oldu, ve nasil kaçinilmasi olabilirdi?

Proje zaman içinde nasil degistigini düsünün. Eger dogru bir sekilde tahmin ve fatura onlar için, proje boyunca ortaya çikan ek proje istekleri yakalamak kapsam degisiklikleri olarak izlemek ve hesap mi? Aksi takdirde, ne kadar para üzerinde kaybetmek mi, ya da bu müsteri memnuniyeti saglamak için hit almak için degdi? Daha dogru bir sonraki proje tahmin yardimci olmak için, elemanlari da ilk tahmin sürecinde eksik veya bilinmeyen ne belirlemek için deneyin.

Daha sonra, genel proje yönetimi uzun bir göz atin. Eger gelistirilen zaman çizelgeleri sopa basardik? Degilse, neden? Eger gerektiginde uygun kaynak kitap basardik? Müsterinin amaci taahhüt zaman diliminde elde edildi? Eger degilse, ne teslim zamaninda etkilemis olabilir, ve nasil bir sonraki proje ile planin bu tür sapmalar açiklayabiliriz?

Gecikmeler tatilde olmanin müsteri, ya da yeni bir sunucu kurmak gerek istemci olarak teknik bir sorun gibi basit bir sey neden olabilecegini unutmayin. Ama gelecekteki projeler ugruna, ayni zamanda kendi kontrolü içinde bir sey neden olabilecegini göz önünde bulundurun.

Kendinizi daha kolay dahaki sefere nasil düsünmeye biraz zaman ayirmaniz. Örnegin, standart sablonlar ve yeniden kullanim haline ki bu projeden herhangi bir tekrarlanabilir süreçler veya belgeler vardi? Zaten sablon belge veya islemlerin bir dizi var ise, simdi onlari çekin ve bir sonraki is degerli olacak herhangi bir yeni dersler veya bilgileri kapsayabilir bakin.

Son olarak, ekip üyeleri proje ile iyi gitti üç sey, hem de üzerine gelistirilebilir üç sey tanimlamak için sormak – ve kalp için asagidaki önerileri almak.

Eger dogru veya yanlis ne istemci geri bildirim inceleyerek proje sonrasi degerlendirme tamamlamayi. Herhangi bir olumsuz dahaki sefere önlemek konusunda dürüst bir tartisma var. Iyi yapilmis bir is için – ve kendinizi – ve takim tebrik unutmayin.